Świńska grypa dotarła do Grodziska

Region

Kolejne zachorowania wywołane wirusem AH1N1 w naszym regionie. Grodziski sanepid odnotował cztery osoby z objawami tzw. świńskiej grypy.

U chorych przebieg infekcji jest jednak dużo łagodniejszy niż w przypadku mężczyzny, u którego tego samego wirusa wykryto w poniedziałek, 15 lutego, w pruszkowskim Szpitalu Powiatowym. Jak informuje Halina Sankowska, Powiatowy Inspektor Sanitarny w Grodzisku Mazowieckim pacjenci nie wymagali hospitalizacji i dochodzą do siebie w warunkach domowych.

Jak dotąd w naszym regionie odnotowano w sumie 5 przypadków zakażenia AH1N1. W stołecznych szpitalach z rozpoznaniem wirusa przebywa 14 osób.

Co zrobić, aby zmniejszyć ryzyko zachorowania na grypę oraz chronić przed nią innych? Państwowa Inspekcja Sanitarna radzi:
– zaszczep siebie i swoich najbliższych przeciw grypie,
– przestrzegaj zasad higieny oddychania. W czasie kaszlu i kichania zakrywaj nos i usta chusteczką jednorazową,
– jak najczęściej myj ręce wodą z mydłem,
– poza domem i w podróży zawsze miej przy sobie żel lub płyn do rąk albo zapas jednorazowych chusteczek nasyconych roztworem alkoholu, gdyż warunki podczas podróży rzadko zapewniają możliwości częstego mycia rąk, jeśli chusteczki jednorazowe lub żel właśnie ci się skończyły, kichaj i  kaszl w  zgięcie łokciowe, twoje dłonie nie zostaną skażone wirusem i  nie przeniesiesz go na inne osoby,
– w  miejscach publicznych, środkach transportu unikaj niepotrzebnego dotykania powierzchni i  elementów ich wyposażenia,
– unikaj masowych zgromadzeń, bliskiego kontaktu „twarzą w  twarz” z  innymi ludźmi w  transporcie publicznym, zwłaszcza podczas dłuższych podróży,
– zadbaj, aby również twoje dziecko przestrzegało powyższych zaleceń,
– przy wystąpieniu objawów takich jak gorączka, bóle głowy, bóle mięśniowo-stawowe, kaszel, ból gardła lub duszność zgłoś się do lekarza. W  przypadku podejrzenia lub rozpoznania grypy nie idź do pracy, zostań w  domu do czasu ustąpienia objawów.

W piątkowym wydaniu „Gazety WPR” i na portalu wpr24.pl obszerny artykuł o sytuacji epidemiologicznej związanej z pojawieniem się świńskiej grypy w naszym regionie. Zachęcamy do lektury.

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.