Światełko w tunelu dla dworca

Pruszków

Kolejarze od kilku lat zapowiadają gruntowny remont dworca kolejowego w Pruszkowie. Oprócz słów rzucanych na wiatr, nic w temacie się nie działo. Aż do teraz. Spółka PKP S.A. ogłosiła przetarg na opracowanie projektu budowlanego budynku dworcowego. Czy obiekt wreszcie przestanie szpecić?

Z pewnością znaczna większość mieszkańców po przeczytaniu tego wstępu nie wierzy własnym oczom. Choć samo opracowanie dokumentacji projektowej nie oznacza rychłego rozpoczęcia prac, to przynajmniej sugeruje, że ktoś jeszcze pamięta o remoncie pruszkowskiego dworca PKP. Temat poruszaliśmy niejednokrotnie na łamach portalu WPR24.pl oraz Gazety WPR, jednak nigdy wcześniej nie nastąpił taki krok w przód jak teraz.

Budynek jest własnością spółki PKP S.A. Już kilka lat temu kolejarze twierdzili, że obiekt przy ul. Sienkiewicza 2 przejdzie gruntowny remont. Początkowo zakładano, że inwestycja zostanie przeprowadzona w latach 2014-2015. W międzyczasie Aleksandra Dąbek z biura prasowego PKP S.A. informowała nas, że początek prac zaplanowano na czwarty kwartał 2014 roku. Następnie wykonano inwentaryzację, przygotowano koncepcję i… tyle.

Ostatnio spółka PKP S.A. ogłosiła przetarg na „opracowanie dokumentacji przedprojektowej oraz projektów budowlanych i wykonawczych branż architektonicznej, konstrukcyjnej, instalacyjnej (sanitarnej, HVAC, elektrycznej i teletechnicznej)”. Wymieniony zakres prac jakie musi wziąć pod uwagę projektant jest naprawdę szeroki. Zakłada się przebudowę budynku dworca, budowę obiektu tymczasowego wraz z etapowaniem prac, które zapewnią ciągłość funkcjonowania dworca oraz zagospodarowanie terenu wokół, czyli budowę placu przydworcowego.

Wejścia do budynku zostanie zachowane w tym samym miejscu. Pomieszczenia ochrony, monitoringu oraz innych lokali będą zagospodarowane w dotychczas pustych przestrzeniach. W zmodernizowanej piwnicy pojawią się urządzenia techniczne, które teraz zainstalowane są na parterze i piętrze. Na parterze w części centralnej umieszczone zostaną kasy, toalety, pomieszczenia gospodarcze i lokale komercyjne. Według planu, na piętrze ulokowane będą pomieszczenia biurowe z zapleczami socjalnymi. Natomiast na poddaszu znajdą się pomieszczenia pomocnicze i magazynowe. Wewnątrz pojawią się także nowe tablice informacyjne dla pasażerów oraz pojawi się dostęp do bezprzewodowego internetu.

Na zewnątrz zostaną zamontowane elementy małej infrastruktury, czyli wiaty rowerowe, stojaki, kosze na śmieci, siedziska itp. Spółka planuje także wymienić nawierzchnię pieszą czy wyznaczyć strefy dostaw do lokali komercyjnych. W zakresie instalacji wszystko co istnieje obecnie, zostanie zastąpione nowym. Zatem do gruntownego remontu kwalifikują się instalacje: wodociągowa, kanalizacji sanitarnej i deszczowej, elektrycznej, multimedialnej, wentylacji, chłodzenia, iluminacji zewnętrznej i wewnętrznej itd.

Z zewnątrz budynek zostanie całkowicie zrewitalizowany. Zgodnie z dokumentami wymienione ma być pokrycie dachowe wraz z przywróceniem zabytkowego kształtu dachu oraz stolarka okienna i drzwiowa. Wykonawca będzie musiał wziąć pod uwagę naprawę tynku, rekonstrukcję i konserwację detali architektonicznych  czy przebudowę układu kominów.

Całość zostanie dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych. Prace będą prowadzone pod okiem konserwatora zabytków, bowiem budynek wzniesiono w 1924 r.

Wykonawca projektu będzie zobligowany do ukończenia prac przedprojektowych do 8 tygodni od dnia zawarcia umowy, projektu budowlanego w terminie do 28 tygodni oraz projektu wykonawczego do 36 tygodni.

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.