Strzelanina w Parolach. 15 lat temu zginął policjant

Region

Miał to być rutynowa akcja, ale skończyła się tragicznie... Dokładnie 23 marca 2002 r. w miejscowości Parole pod Nadarzynem zginął podkom. Mirosław Żak, który wówczas zajmował stanowiska naczelnika sekcji kryminalnej Komendy Powiatowej Policji w Piasecznie.

– Wiązanka kwiatów złożona pod tablicą upamiętniającą bohaterską śmierć podkomisarza Mirosława Żaka, to symbol naszej pamięci. W dniu 23 marca 2002 roku w trakcie wykonywania obowiązków służbowych w bezpośredniej walce z przestępcami został śmiertelnie postrzelony przez bandytów. Pośmiertnie został odznaczony przez Prezydenta Rzeczypospolitej Krzyżem Zasługi Za Dzielność. oraz przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji Złotą Odznaką Zasłużony Policjant – poinformował kom. Jarosław Sawicki, rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Policji w Piasecznie.

Wszystko zaczęło się od tego, że przestępcy należący do gangu „Mutantów” (wywodzącego się z Piastowa) na drodze blisko Piaseczna „przejęli” tira wypełnionego sprzętem elektronicznym – telewizorami. Według szacunków cały towar był wart milion złotych. Bandyci ukryli pojazd z ładunkiem w Parolach położonych nieopodal Nadarzyna. Ale to na nic, bo policjanci odkryli ukrytą ciężarówkę.

Tzw. funkcjonariusze kryminalni zajęli się „odbiciem” skradzionego samochodu. Gdy byli na miejscu w pewnym momencie podjechało do nich kilka samochodów, a z nich wysiadło kilkunastu uzbrojonych mężczyzn. Natychmiast i bez ostrzeżenia otworzyli ogień w stronę policjantów. Funkcjonariusze informowali, że są z policji. Jednak bandyci nie uwierzyli, myśleli, że to konkurencyjna grupa przestępcza chce przejąć ich zdobycz. 

Przestępcy mieli broń automatyczną, a policjanci tylko… pistolety  i to nie wszyscy. Niestety podkomisarz Żak nie miał przy sobie żadnej broni. Zginął. Za to morderstwo nikt nie został ukarany do dziś.

– Podkomisarz Mirosław Żak służbę pełnił od 1979 roku, przez ostatnich 11 lat w pionie kryminalnym. Ostanie zajmowane przez niego stanowisko naczelnika sekcji kryminalnej Komendy Powiatowej Policji w Piasecznie, świadczyło o jego kwalifikacjach i wyjątkowym zaangażowaniu – opisuje rzecznik prasowy piaseczyńskiej policji.

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.