Strona społeczna chce referendów w sprawie linii 400 kV

Region

Mieszkańcy skupieni w Społecznej Grupie Koordynacyjnej Kozienice-Ołtarzew zwrócili się z apelem do włodarzy gmin o przeprowadzenie referendów w sprawie przebiegu linii 400 kV na ich terytorium.

Petycja trafiła do rad gmin: Białobrzegi, Brwinów, Głowaczów, Grodzisk Mazowiecki, Grójec, Jaktorów, Jasieniec, Ożarów Mazowiecki, Promna, Radziejowice, Stromiec, Tarczyn i Żabia Wola. – Została w niej zawarta prośba o podjęcie uchwał dotyczących przeprowadzenia referendów, w których mieszkańcy wcześniej pozbawieni możliwości konsultacji społecznych mogliby się osobiście wypowiedzieć na temat zasadności powstania inwestycji 2×400 kV na terenach swoich Gmin. SGK pragnie przypomnieć, że wymienione gminy objęte są nadal planowanym przebiegiem linii 2×400 kV Kozienice-Ołtarzew, wpisanym do Planu Zagospodarowania Przestrzennego Województwa Mazowieckiego – informują przedstawiciele Grupy.

– Mieszkańcy nie zgadzają się na posadowienie tuż przy swoich miejscach zamieszkania śmiercionośnych słupów, niosących groźby chorób, degenerację upraw, a co za tym idzie, spadek wartości nieruchomości i utratę majątków, często wypracowanych przez pokolenia. Dobro publiczne i pomyślność obywateli powinno być traktowane priorytetowo – zaznaczają.

Wspomniany Plan Zagospodarowania Przestrzennego Województwa Mazowieckiego faktycznie nadal obowiązuje, ale trwa procedura jego zmiany. Wnioski o wykreślenie z dokumentu najbardziej oprotestowanego społecznie przebiegu linii wysokiego napięcia można składać do końca lipca tego roku. – Wnioski w formie pisemnej albo za pomocą komunikacji elektronicznej bez konieczności opatrywania ich kwalifikowanym podpisem elektronicznym, w tym wnioski w postaci graficznej, należy składać do Mazowieckiego Biura Planowania Regionalnego w Warszawie ul. Nowy Zjazd 1 00-301 Warszawa lub na adres e-mail: zmianaplanu@mbpr.pl w terminie do 31 lipca 2017 r. – czytamy w komunikacie urzędu marszałkowskiego.

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.