Straż miejska szkoli uczniów

Region

Szkolenia o dopalaczach dla uczniów i ich rodziców, opracowane przez sekcję do spraw profilaktyki pruszkowskiej straży miejskiej, cieszą się sporym zainteresowaniem. Przeprowadzone zostały praktycznie we wszystkich gimnazjach. Po feriach ruszą kolejne, tym razem dotyczące rozpoznawania działań pedofilów w internecie.

Wystarczy, by szkolenie nie było mentorską pogadanką, a uczniowie włączają się w dyskusję i stawiają pytania. Piotr Deputowski, pomysłodawca, autor szkolenia i jednocześnie kierownik pruszkowskiej sekcji ds. profilaktyki straży miejskiej, zapytany, jak reagowali młodzi słuchacze, przyznaje, że żywiołowo. Sam też był zaskakiwany. – Zostałem zapytany, czy miałem do czynienia z dopalaczami. Nie kryłem, że gdy w Pruszkowie istniały sklepy z artykułami kolekcjonerskimi, odwiedzałem je. Nawet kupiłem kilka. Po obejrzeniu spaliłem – mówi Piotr Deputowski. W szkoleniu na temat dopalaczy chcieli brać udział także rodzice. – Dla wielu była to okazja, by dowiedzieć się, jak wygląda młody człowiek po zażyciu dopalaczy, na co zwracać uwagę, gdy dziecko zaczyna się dziwnie zachowywać, czy gdzie szukać fachowej pomocy – dodaje strażnik miejski.

Po feriach w pruszkowskich gimnazjach ruszy kolejne szkolenie autorstwa Piotra Deputowskiego. I tym razem dotyczyć będzie drażliwego tematu rozpoznawania działań pedofilów w internecie. Pilotażowo przeprowadzone zostało w gimnazjum nr 3. Jego istotę stanowi uzmysłowienie młodzieży zagrożenia i nauczenie, jak rozpoznać potencjalnego pedofila grasującego w internecie. – Sposób ich postępowania jest schematyczny. Od zaprzyjaźniania się, zdobywania zaufania, po uzależnianie od siebie. Chciałbym, by dzieci umiały zareagować, gdy zostaną przez taką osobę zaczepione w sieci – zaznacza Piotr Deputowski. Duży nacisk kładziony jest na to, by nieletni wiedział, gdzie szukać pomocy: od poinformowania o tym rodziców, nauczycieli, pedagoga szkolnego po skorzystanie z wsparcia za pośrednictwem strony www.helpline.org.pl, specjalizującej się w pomocy dzieciom i młodzieży w sytuacjach zagrożenia w internecie czy strony www.stoppedofilom.pl

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.