Stawiają na system ostrzegania

Grodzisk Maz.

W przypadku zagrożenia konieczne jest podjęcie zdecydowanych działań. Najważniejsza w takich sytuacjach jest sprawna komunikacja. W powiecie grodziskim zostanie stworzony system wczesnego ostrzegania przed niebezpieczeństwami i skutkami katastrof.

Taką decyzję podjęli radni powiatu grodziskiego. System wczesnego ostrzegania służy do informowania o niepożądanych zjawiskach. Pozwala on szybko reagować w sytuacji zagrożenia i monitorować zmiany.

Porozumienie w sprawie realizacji projektu dotyczy gmin Grodzisk Mazowiecki, Żabia Wola, Milanówek i Podkowa Leśna. System wczesnego ostrzegania przed niebezpieczeństwem ma powstać w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2014 – 2020, Działanie 5.1. 

Jak system będzie funkcjonował w praktyce? Każda gmina będzie miała sieć punktów alarmowych, dzięki którym będzie mogła komunikować się z mieszkańcami. Jego centrala zostanie umieszczona w mieście powiatowym, w tym przypadku w Grodzisku. W ten sposób gminy będą mogły pozwolić sobie na szybką wymianę informacji dotyczących gwałtownych zmian pogody, zagrożenia powodziowego czy też wichur. 

Planowany system ostrzegania przed kataklizmami będzie współpracował z wojewódzkim jak i ogólnokrajowym systemem. 

Jednostki samorządu terytorialnego mogą ubiegać o dofinansowanie inwestycji. Gminy mogą otrzymać nawet 80 proc. kosztów kwalifikowanych. Wnioski można składać do 30 grudnia.

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.