„Stary Pruszków” w sądzie. Słowik i jego konkubina z zarzutami

Pruszków

Andrzej Z. pseudonim Słowik jest tymczasowo aresztowany. Prokuratura zarzuca mu popełnienie 13 przestępstw. Natomiast jego konkubinie Marcie M. trzy przestępstwa, w tym utrudnianie postępowania prowadzonego przez prokuraturę tak, by m.in. Wańka, Parasol, Kręcony i Pinokio uniknęli odpowiedzialności karnej.

Postępowanie prowadzi Prokuratura Regionalna w Szczecinie. Chodzi o grupę przestępczą kierowaną przez Sebastiana W. Udział w jej strukturach miał m.in. Andrzej Z. pseudonim Słowik. W trakcie postępowania ustalono, że Słowik przekazywał polecenia dotyczące funkcjonowania grupy przestępczej swoje konkubinie, Marcie M. Kobieta została zatrzymana 11 września przez CBŚP.

Zarzuty i utrudnianie postępowania
Marta M. została doprowadzona do Prokuratury Regionalnej w Szczecinie. Prokurator przedstawił jej zarzuty popełnienia trzech przestępstw. Podejrzana jest o udział w zorganizowanej grupie przestępczej na przestrzeni od około 1 stycznia 2016 r. do chwili zatrzymania, czyli 11 września 2018 r. Kobieta działała głównie na terenie Warszawy, ale nie tylko.

Co takiego przeskrobała Marta M.? Wykonywała polecenia Andrzeja Z, dotyczące przestępczej działalności, koordynowała obrót kokainą w znacznych ilościach, przekazywała członkom grupy informacje dotyczące przestępczych działań, a także podejmowała różne działania w celu utrudnienia prowadzonego postępowania przygotowawczego. Chodzi o przestępstwo z art. 258 par. 1 kodeksu karnego, które zagrożone jest karą od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności.

Prokurator zarzucił jej, że w ramach zorganizowanej grupy przestępczej podejmowała szereg działań mających na celu utrudnienie postępowania przygotowawczego prowadzonego przez szczecińską prokuraturę. Działania były ukierunkowane na to, aby określone osoby, w tym Andrzej Z. pseudonim Słowik, Krzysztof O. pseudonim Kręcony, Leszek D. pseudonim Wańka, Sławomir F., Filip F., Janusz P. pseudonim Parasol oraz Artur R. pseudonim Pinokio, uniknęły odpowiedzialności karnej za popełnione przez nich przestępstwa. Mowa o przestępstwie z art. 239 par. 1 kodeksu karnego w związku z art. 65 par. 1 kodeksu karnego. Zagrożone jest ono karą od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności.

Marta M. podejrzana jest ponadto o branie udziału w obrocie kokainą o wadze co najmniej 1,2 kilograma. Za sprzedaż tych narkotyków miała otrzymać przynajmniej 35 tys. euro. Chodzi o przestępstwo z art. 56 ust. 3 ustawy z 29 lipca 2005 roku o przeciwdziałaniu narkomanii w związku z art. 65 par. 1 kodeksu karnego. Zagrożone jest ono karą grzywny i karą pozbawienia wolności od lat 2 do 12.

Kobieta została tymczasowo aresztowana.

13 przestępstw dla Słowika
Andrzejowi Z. prokurator zarzucił popełnienie 13 przestępstw.  Dotyczą one między innymi działania w zorganizowanej grupie przestępczej (art. 258 par. 1 kodeksu karnego), wymuszeń rozbójniczych (art. 282 kodeksu karnego), rozbojów (art. 280 par. 1 kodeksu karnego), pobić (art. 158 par. 1 kodeksu karnego), bezprawnego pozbawienia wolności człowieka (art. 189 par. 1 kodeksu karnego), a także przestępstw z ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. Słowik podejrzany jest również m.in. o pranie brudnych pieniędzy wspólnie z innymi osobami w łącznej kwocie co najmniej 300 tys. zł. (art. 299 par. 1 i 5 kodeksu karnego). Zarzucanych przestępstw dopuścił się w ramach zorganizowanej grupy przestępczej (art. 65 par. 1 kodeksu karnego) oraz w warunkach recydywy (art. 64 par. 1 kodeksu karnego), co ma wpływ na wyższy wymiar kary.

Zadania grupy przestępczej
Celem tej grupy przestępczej było między innymi popełnianie przestępstw karnych oraz karnoskarbowych polegających na wystawianiu i posługiwaniu się nierzetelnymi fakturami VAT i podawaniu nieprawdziwych danych w deklaracjach VAT-7, składanych we właściwych urzędach skarbowych. Działając w ten sposób sprawcy narażali na uszczuplenie należności publicznoprawnych w postaci podatku VAT. Członkowie grupy zajmowali się również praniem brudnych pieniędzy, popełnianiem przestępstw kryminalnych oraz przestępstw z ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii.

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.