Stare bloki czekają na rozbiórkę

Pruszków

Dni trzech zaniedbanych budynków przy ul. Studziennej są już policzone. Towarzystwo Budownictwa Społecznego „Zieleń Miejska” planuje rozbiórkę bloków z numerami 8, 10 i 12.

Studzienna zmienia swoje oblicze. Obok domów jednorodzinnych znajdują się tam osiedla mieszkaniowe wybudowane nie tylko przez prywatnych deweloperów, ale i przez pruszkowski TBS. Jedynym problemem są trzy zaniedbane bloki z numerami 8, 10 i 12. Jednak dni tych obiektów są już policzone.

W trzech wspomnianych budynkach mieszkało blisko 60 rodzin. Większość z nich otrzymała już lokale zamienne w innych budynkach na terenie miasta. Część mieszkańców zdecydowała się na przeniesienie do nowo powstałych bloków przy ul. Studziennej. – Budynek z numerem 8 jest już wysiedlony. W pozostałych zostało zaledwie kilka rodzin – mówi Zbigniew Piotrzkowski, prezes TBS „Zieleń Miejska”. – Planujemy rozpocząć rozbiórkę tych trzech starych budynków jeszcze w tym roku. Prace powinny ruszyć w czwartym kwartale – podkreśla.

Co pojawi się w miejscu rozebranych budynków? TBS planuje wybudować tam pięć nowych bloków. W każdym znajdzie się po 21 lokali. – Budynki będą miały zmieniony układ klatki schodowej w stosunku do tych dwóch bloków, które oddaliśmy w tym roku. Zamiast dwóch klatek zdecydowaliśmy się na stworzenie jednej ale większej, w której znajdzie się również szyb windowy – zaznacza Piotrzkowski.

Wiele osób zarzuca miastu, że mieszkania trafiają do osób, które o nie nie dbają. Patrząc na stan starych budynków przy Studziennej takie opinie są uzasadnione. Trzeba jednak pamiętać, że bloki od lat nie były remontowane. – Obraz Studziennej zdecydowanie się zmienił. I to nie tylko przez nowe inwestycje. Kiedyś w starych blokach niszczono drewniane drzwi by mieć podpałkę. Znikały żarówki. W nowych budynkach takiej sytuacji nie ma. Ludzie dbają o mieszkania i klatki schodowe – mówi prezes TBS.

Łącznie w nowych budynkach przy ul. Studziennej znajdą się 153 mieszkania. Zarówno miasto jak i TBS chcą by 50 proc. lokatorów stanowiły rodziny z dziećmi. Kłopot jednak w tym, że w okolicy próżno szukać ogólnodostępnego placu zabaw dla maluchów czy parku. Ze Studziennej do najbliższego Parku Mazowsze jest dość daleko. Czy po wybudowaniu nowych bloków pojawi się miejsce dedykowane najmłodszym mieszkańcom? – Jeśli okaże się, że jest taka potrzeba to będziemy się zastanawiali nad stworzeniem tam takiego miejsca. Grunty choć miejskie są tam w gestii TBS-u, więc to raczej oni jako zarządca powinni się tym zająć – mówi nam Elżbieta Jakubczak-Garczyńska, naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego w Pruszkowie. – Jest również inna ścieżka dla budowy placu zabaw przy ul. Studziennej. Mieszkańcy mogą to zgłosić jako projekt do budżetu partycypacyjnego – dodaje.

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.