Stan wody budzi obawy

Pruszków

Mieszkańcy Pruszkowa zdążyli przyzwyczaić się do częstych problemów z wodą. Wyłączenia są sprawą niemalże naturalną. Pojawił się kolejny problem. Niektórzy narzekają na rdzawy kolor wody.

Zdenerwowanie, złość, niepewność towarzyszą mieszkańcom Pruszkowa. Odkręcają kran i spotyka ich niemiła niespodzianka. – To, co się dzieje to jest jakiś żart. Woda jest w kolorze herbaty i do tego śmierdzi niemiłosiernie. Rozumiem, że są modernizacje, ale to powtarza się od prawie 3 lat… Teraz cała pralka zniszczonego prania przeważyła szalę – napisała czytelniczka Karolina.

Wodociągowcy zapewniają, że woda spełnia wszystkie normy, a jej jakość jest stale kontrolowana. – Nasza spółka prowadzi systematyczny monitoring jakości wody poprzez pobór próbek wody z 76 punktów sieci wodociągowej zlokalizowanej na terenie aglomeracji warszawskiej i pruszkowskiej. Powyższe punkty odpowiadają punktom monitoringu jakości wody prowadzonego przez właściwy miejscowo Sanepid. Miesięcznie wykonujemy około 400 analiz mikrobiologicznych oraz  około 1100  analiz fizykochemicznych wody w układzie dystrybucji wody – wyjaśnia Roman Bugaj, rzecznik MPWiK.

Mimo to mogą pojawiać się problemy z wodą. Dlaczego? Powodów może być wiele m.in. niewystarczająca konserwacja wewnętrznych instalacji w budynkach. – Pogorszenie jakości wody w instalacji może nastąpić na skutek: przepływu zwrotnego wody zużytej, zastosowania nieodpowiednich materiałów, stagnacji wody w instalacji – wylicza rzecznik MPWiK.

Wodociągowcy podkreślają, że lekiem na całe zło jest stosowanie się do zaleceń. Wśród nich wymieniają m.in. wymianę niesprawnej armatury, regularne kontrole stanu technicznego oraz działania urządzeń zabezpieczających przed przepływem zwrotnym, czyszczenie perlatorów, wylewek baterii i pryszniców, wymianę uszczelek wężyków czy zaworów oraz utrzymywanie właściwej temperatury wody. – Stosowanie powyższych zasad wydłuża okres eksploatacji wewnętrznych instalacji wodociągowych, jednak aby mieszkańcy mogli na co dzień korzystać ze smacznej i czystej wody w kranie, powinna być ona regularnie płukana i czyszczona, a w razie konieczności po prostu wymieniana. Należy pamiętać, aby wymiana instalacji była prowadzona całościowo. Nie powinno się pozostawiać starych fragmentów, które będą stanowić potencjalne źródło wtórnego zanieczyszczenia wody – tłumaczy Bugaj.

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.

Grill gazowy