Sprawdzamy ranking szkół ponadgimnazjalnych

Region

Magazyn edukacyjny „Perspektywy” opublikował tegoroczny ranking liceów i techników. Sprawdziliśmy, na których miejscach w tym zestawieniu znajdują się szkoły z naszego regionu.

W rankingu uwzględniono szkoły ponadgimnazjalne, w których maturę w maju 2017 r. zdawało przynajmniej 12 maturzystów, a wyniki średnie z j. polskiego i matematyki (przedmioty obowiązkowe) nie były mniejsze niż 0,75 średniej krajowej. Przy tworzeniu rankingu liceów pod uwagę wzięto wyniki egzaminu maturalnego z przedmiotów obowiązkowych oraz dodatkowych i sukcesy szkoły w olimpiadach. Jeśli chodzi o technika, to czwartym dodatkowym kryterium był egzamin zawodowy.

Najpierw przyjrzyjmy się szkołom ogólnokształcącym z powiatów grodziskiego i pruszkowskiego. W rankingu ogólnopolskim uwzględniono 500 najlepszych liceów. Najwyżej na liście znalazło się Społeczne Liceum Ogólnokształcące nr 5 Społecznego Towarzystwa Oświatowego w Milanówku, które uplasowało się na 39. pozycji (awans w porównaniu z poprzednim rokiem o 7 oczek). Kolejna szkoła z naszego regionu to Liceum Ogólnokształcące im. T. Kościuszki w Pruszkowie – 218. miejsce (w minionym roku znajdowało się na 264. pozycji). Dalej na 326. miejscu znaleźliśmy Podkowiańskie Liceum Ogólnokształcące nr 60 w Podkowie Leśnej i na 351. Liceum Ogólnokształcące im. M. Dąbrowskiej w Komorowie. Stawkę zamyka Liceum Ogólnokształcące im. Tomasza Zana w Pruszkowie 451. miejscem.

Trzeba przyznać, że nasze licea wypadły bardzo dobrze! Zwłaszcza, że bardziej miarodajnym zestawieniem będzie ranking wojewódzki, a w nim milanowskie liceum zajęło aż 17. miejsce, pruszkowskie licea odpowiednio 56. dla „Kościucha” i 95. dla „Zana”, podkowiańska szkoła 76. pozycja, a komorowskie liceum na 79.

Ranking „Perspektyw” zakwalifikował na listę 300 najlepszych techników. Najwyższej spośród wszystkich tego typu szkół w naszym regionie znalazło się Technikum nr 1 w Grodzisku Mazowieckim – 168. pozycja. Natomiast na Mazowszu plasuje się na wysokiej 17. pozycji.

Jak widać najlepsze szkoły znajdują się w zasięgu ręki. Dlatego warto się zastanowić zanim zaczniecie szukać dobrego liceum np. w Warszawie. Zwłaszcza, że wybierając pobliską szkołę ponadgimnazjalną zrezygnujecie z zabierających czas dojazdów.

Szczegółowe informacje na temat rankingu znajdziecie na stronie www.perspektywy.pl.

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.