Sprawdź, czy twój dowód nie stracił ważności

Region

Warto to zrobić, ponieważ w tym roku tracą ważność pierwsze plastikowe dowody osobiste, wydawane od 2001 r. Po zmianie przepisów, kończących jednocześnie erę książeczkowych dokumentów tożsamości, nowe dowody ważne są 10 lat.

W przypadku utraty ważności dowodu należy złożyć wniosek w urzędzie miasta lub gminy o wydanie nowego dokumentu. Można go pobrać osobiście lub coraz częściej za pośrednictwem strony internetowej danego urzędu. Procedura związana z wymianą nowego dowodu jest bezpłatna. Jedyne koszty, jakie poniesiemy, związane są ze zdjęciami. Potrzebne są dwie fotografie.

Urzędnicy zajmujący się wydawaniem dowodów sugerują, by nie czekać do ostatniej chwili ze złożeniem wniosku. Najlepiej zrobić to 30 dni przed końcem daty ważności dokumentu. Ta znajduje się w prawym, dolnym rogu każdego dowodu osobistego. Brak ważnego dowodu może znacznie utrudnić życie. Bez niego nie załatwimy żadnej sprawy w urzędzie lub banku, nie kupimy nic na raty. Nieważny dowód osobisty to także ryzyko ukarania grzywną nawet do 5 tys. zł.

W Pruszkowie w 2001 r. wydano 1620 dowodów osobistych, z tego 56 bezterminowo. Dokumenty takie dostały osoby, które ukończyły wówczas 65. rok życia. One nie muszą zawracać sobie głowy  wyrabianiem nowych dowodów. Nie ominie to jednak1324 mieszkańców Pruszkowa. W gminie Grodzisk Mazowiecki w tym roku musi wymienić dowody 710 osób, a w gminie Brwinów – 500 osób.

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.