Sposób na jesienną i zimową nudę [Dodatek Dziecko]

Region

Mamo! Tato! Nudzi mi się! – ile razy słyszeliśmy to od naszych dzieci? Zapewne tysiące. Tylko jakie zajęcie zaproponować dziecku, by za pięć minut znów nie usłyszeć, że się nudzi.

Okres jesienno-zimowy to nie lada wyzwanie dla wszystkich rodziców. I nie chodzi tu o choroby, a o zajęcia jakie można zaproponować dzieciom. Zwłaszcza, że ferie świąteczne i zimowe zbliżają się wielkimi krokami! Wtedy najczęściej słyszymy od dzieci słowa „nudzi mi się”. Najczęstszy błąd jaki popełniamy to, o zgrozo, odesłanie do książek. Efekt jest taki, że nasza pociecha odchodzi ze zwieszoną głową.

Zamiast tego warto wcześniej pomyśleć o organizacji czasu wolnego w ferie. Wiele lokalnych ośrodków kultury organizuje zimowe półkolonie, w niektórych szkołach również odbywają się ciekawe zajęcia w tym te sportowe. Niektóre z nich są odpłatne, inne organizowane są całkowicie bezpłatnie. To idealna propozycja dla rodziców, którzy w trakcie ferii nie mogą sobie pozwolić na urlop.

Starsze dzieci, warto namówić na aktywny wypoczynek na świeżym powietrzu. W naszym regionie zimą do swojej dyspozycji dzieci będą miały lodowiska (o ile zima dopisze). W większości gmin, uczniowie lokalnych szkół będą z nich mogli korzystać bezpłatnie. W Warszawie będą mogły nawet pojeździć po stoku.

A co z czasem wolnym w domu? Nieco łatwiej zorganizować go maluchom. Wspólne rysowanie, układanie klocków czy inne zabawy będą idealną formą na spędzenie czasu z młodszym dzieckiem. Pomocny może być również tablet z ciekawymi grami edukacyjnymi. Warto jednak pamiętać o dozowaniu tej formy spędzania wolnego czasu. Starsze dzieci z reguły same lubią organizować sobie czas. A wszelkie propozycje rodziców kończą się tylko ich wymownym spojrzeniem i zwrotem na pięcie. Ale i nastolatkom zdarza się „nudzić”. Ciekawą propozycją mogą być wspólne gry i zabawy, które znamy z własnego dzieciństwa.  Może się okazać, że oldskulowy „Chińczyk”, „Monopol” czy „Grzybobranie” staną się ulubionymi grami naszych „starszaków”.

A gdy i te możliwości się skończą warto zapoznać się z ofertą kin, teatrów i sal zabaw.  Wtedy warto zaproponować dzieciom wypad w większym gronie i zaproponować sąsiadom, że zabierzemy ich pociechy. Może oni odwdzięczą się tym samym.

Zachęcamy do lektury Dodatku Dziecko. Można go pobrać tu.

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.