Top 10 najsłynniejszych meczów piłki nożnej

Jak pokazują najnowsze badania OBOP z czerwca 2016 roku, niemal 50% Polaków przyznaje, że interesuje ich piłka nożna. Najlepszym tego dowodem były ostatnie mistrzostwa UEFA EURO 216, kiedy to cały kraj kibicował drużynie Nawałki. Nie trzeba było nawet włączać telewizora, gdy grali Biało-Czerwoni, bowiem okrzyki sąsiadów zza ściany bezbłędnie informowały nas o każdym golu czy niepowodzeniu. Emocje sięgały zenitu, a dzisiaj mamy być z czego dumni, bo kilka nazwisk z naszej kadry zalicza się dzisiaj do najlepszych piłkarzy Europy!

Jeżeli tęsknicie za atmosferą EURO, mamy dla Was nie lada niespodziankę. Przybliżamy Wam 10 meczów wszechczasów, które być może niektórzy z Was pamiętają. Życzymy miłej lektury i przyjemnego wspominania!

1. Mecz Anglia – Niemcy (RFN) w finale Mistrzostw Świata w 1966 roku.

W pamięci fanów futbolu to spotkanie zapisało się z pewnością jako epicki mecz, podczas którego Anglia wygrała MŚ z niepokonaną drużyną Niemiec 4:2. Brawa należą się zwłaszcza Geoff’owi Hurst, który strzelił wówczas hat-tricka. Nie obyło się jednak bez kontrowersji – zwłaszcza związanych z drugim golem Hursta, kiedy to piłka odbiła się od poprzeczki, uderzyła w ziemię i wyszła w pole. Sędzia główny nie był w stanie ocenić tej sytuacji, więc skonsultował się z arbitrem liniowym, który to uznał bramkę, mimo protestów drużyny przeciwnej. Ta sporna kwestia nie została rozstrzygnięta do dzisiaj.

2. Mecz Polska – Anglia zwany „Legendą o Wembley” z 1973 roku (eliminacje do MŚ).

Absolutnym faworytem była wówczas Anglia. Podczas samego meczu na stadionie Anglicy wygwizdywali Polaków, gdy ci śpiewali Mazurka Dąbrowskiego. Była to prawdziwa „wojna psychologiczna”. Polakom wystarczył bowiem remis, natomiast Anglicy – aby awansować musieli wygrać. Jednak ich okropne zachowanie na stadionie nie złamało, a jedynie zmotywowało „naszych”, jak wspominał później Kazimierz Górski. Co więcej, od tamtego czasu o Tomaszewskim zaczęto mówić, że to ten bramkarz, który zatrzymał Anglię. Ostateczny wynik tego meczu wyniósł 1:1. Mówi się, że gdy trwały rozgrywki, kompletnie zamarł ruch na polskich ulicach. Polakom na szczęście udało się pokrzyżować plany Anglikom i awansowali do MŚ.

3. Mecz Polska – Niemcy w 1974, nazwany dzisiaj „Meczem na wodzie”.

Następstwem meczu na Wembley było spotkanie Polska – Niemcy w 1974 roku. Niestety zakończył się on niepowodzeniem „naszych” i wynikiem 1:0 dla drużyny przeciwnej. Na murawę spadły wówczas „hektolitry” wody – jak wspominają tamten dzień piłkarze ówczesnej kadry. Wielu uważa, że nie powinno w ogóle dojść do tego spotkania w tak przypadkowych warunkach. Dzisiaj pozostaje nam gdybać – jaki byłby wynik, gdyby nie ta nawałnica?

4. Mecz Polska – Brazylia z 1974 roku (Mistrzostwa Świata).

To spotkanie zakończyło się nieprawdopodobnym sukcesem dla Biało-Czerwonych. Lato strzelił wówczas gola, który przesądził o zwycięstwie Polaków. Wynik 1:0 zapewnił nam trzecie miejsce w tamtych Mistrzostwach.

5. Mecz Argentyna – Anglia z 1986 roku ze słynnym strzałem zwanym „Ręką Boga”.

Mecz miał miejsce w ćwierćfinale Mistrzostw Świata w Meksyku. Wówczas Argentyna pokonała Anglię wynikiem 2:1. Mecz ten przeszedł do historii za sprawą dwóch goli Maradony. Najpierw zdobył on gola ręką (słynny gol nazywany „Ręka Boga”), a następnie strzelił gola do pustej bramki, po niesamowitym „rajdzie” na murawie boiska. Tydzień po tym meczu Argentyna zdobyła zasłużone Mistrzostwo Świata.

6. Mecz Polska – Hiszpania z 1992 roku. Finałowy mecz na olimpiadzie w Barcelonie.

Co prawda przegraliśmy wtedy 3:2, ale wielu wspomina ten mecz jako trzymający w napięciu i jedyny w swoim rodzaju. Polacy płakali przed telewizorami, kiedy to w 90 minucie, w samej końcówce drugiej połowy Hiszpanie strzelili bramkę decydującą o ostatecznym wyniku. Było to bardzo zacięte spotkanie i chyba tylko pech sprawił, że przegraliśmy. Tak czy inaczej, nie było się czego wstydzić, bo zdobyliśmy wówczas zasłużony srebrny medal.

7. Mecz Brazylia – Włochy podczas Mistrzostw Świata w 1994 roku.

Prawdziwy fan futbolu pamięta zapewne, że obie połowy meczu zakończyły się wynikiem 0:0 i to dopiero rzuty karne zdecydowały o rezultacie tego spotkania. Finał MŚ w 1994 roku wygrała Brazylia, po tym jak Roberto Baggio spudłował właśnie podczas rzutów karnych.

8. Mecz Manchester United – Bayern Monachium – Finał Ligi Mistrzów 1998/99.

Ten finałowy mecz Ligi Mistrzów rozgrywany był na słynnym stadionie Camp Nou w Barcelonie. Mogłoby się wydawać (przez znaczną większość meczu), że fortuna sprzyjała wtedy Niemcom. Utrzymywali oni bowiem wynik 1:0 niemal do samego końca.

W doliczonym czasie (zaledwie kilka minut) wszystko uległo jednak zmianie i Manchester „zarobił” aż 2 piękne bramki, w wyniku czego Anglicy wygrali z wynikiem 2:1! Bayern był o włos od zwycięstwa, ale tym razem Manchester okazał się lepszy.

9. Mecz FC Liverpool – AC Milan. Finał Ligi Mistrzów 2004/2005.

O tym niesamowitym meczu nie tylko krążą legendy, ale nawet powstały o nim filmy fabularne! Spotkanie miało miejsce na stadionie w Stambule. Od samego początku AC Milan był faworytem. Do końca I połowy było aż 3:0 dla Milanu właśnie, tak więc i piłkarze i kibice w zasadzie myśleli, że wynik meczu jest już przesądzony. Coś się jednak zmieniło od czasu przerwy. W drugiej połowie Liverpool odrobił wszystkie 3 gole! Wynik 3:3 spowodował, że doszło do dogrywki, a później jeszcze rzutów karnych. Liverpool wygrał w karnych 3:2! Ten mecz pokazał całe piękno futbolu i udowodnił, że nie tyle liczy się tutaj wynik, często będący łutem szczęścia, ale najbardziej istotne jest to, że piłkarze mają serce do walki na boisku.

To jednak nie koniec dobrych informacji o tym meczu. Polska miała tutaj swój spory udział dzięki bramkarzowi Liverpoolu. Mowa oczywiście o Jerzym Dudku, dzięki któremu i my, Polacy, możemy pochwalić się „polskim akcentem” w tym historycznym meczu. Dzięki naszemu zawodnikowi drużyna Liverpoolu obroniła karne! O tamtym wyczynie Jerzego Dudka mówi się dzisiaj „Taniec Dudka”. Pod tym linkiem znajduje się skrót wiadomości dotyczących tamtego meczu oraz „tańca Dudka między słupkami”.

10. Mecz Polska – Niemcy z 2015 roku podczas eliminacji do EURO 2016.

Mecz symboliczny, piękny i pełen emocji. Nie dość, że odbył się na Stadionie Narodowym w Warszawie to jeszcze był zwycięski. I nie było to byle jakie zwycięstwo, bo 2:0 z Niemcami. Nasi rozłożyli wtedy niemiecką drużynę na łopatki, czego zwieńczeniem były gole Arka Milika i Sebastiana Mili.

Można by rzec, że cały turniej UEFA EURO 2016 był ważny dla polskiej piłki. Niemniej jednak – naszym zdaniem – tamten mecz z etapu eliminacji zasługuje na największą pochwałę.

Tak oto kończy się nasz ranking. Niemal na samym początku wspominaliśmy czasy Orłów Górskiego, a kończymy wspaniałym meczem Orłów Nawałki. Czy dodalibyście jakiś pamiętny mecz do naszej listy? Gorąco zachęcamy do komentowania.