Szlifowanie piłkarskich diamentów

Region

Ciężka praca, ambicja, talent – te elementy wymienia szereg piłkarzy, którzy odnieśli sukces. Marzenia się spełniają. Wielu zaczynało na podwórku, a dziś gra na największych arenach świata.

Nie trzeba daleko szukać. Przykład Roberta Lewandowskiego jest tego najlepszym potwierdzeniem. Gwiazdor reprezentacji Polski i Bayernu Monachium rozwijał swoje piłkarskie umiejętności w pruszkowskim Zniczu. Ilu takich Lewandowskich biega dziś po boiskach w Pruszkowie, Raszynie, Grodzisku czy Piastowie? Z pewnością można wyłowić perełki, które należy oszlifować, aby rozbłysły i zachwycały piłkarski świat.

Wielką życiową szansą dla młodych chłopców zakochanych w futbolu może okazać się program Piłkarski Diament 2.0. Trzeba spełniać wymagania wiekowe tj. 16-22 lata. Nie ważne, czy gra się amatorsko czy też czysto hobbistycznie. Zaprezentować swoje umiejętności może każdy, kto tylko chce. Gra jest warta świeczki. Walka toczy się o profesjonalny kontrakt z liderem Ekstraklasy Piastem Gliwice i 25 000 złotych.

„Piłkarski Diament” to program telewizyjny, którego celem jest popularyzacja futbolu oraz wyszukanie talentów. Profesjonalne jury będzie oceniało umiejętności poszczególnych graczy na gwiazdy. – Chcemy dotrzeć do wszystkich utalentowanych piłkarzy w Polsce, łącznie z zupełnymi amatorami i piłkarzami z lig okręgowych. Zawodników, którzy marzą o piłkarskiej karierze i grają w małych klubach jest niezliczenie wiele. To dla nich wielka szansa – wyjaśnia Andrzej Juskowiak, jeden z jurorów programu, a w przeszłości napastnik reprezentacji Polski i srebrny medalista olimpijski 1992 roku z Barcelony. Ponadto, w jury zasiądą trener Andrzej Zamilski oraz Jacek Magiera i Wojciech Kowalewski, byli piłkarze warszawskiej Legii.

Program jest doskonałą szansą do piłkarskich talentów. Jedni rodzice wspierają swoje pociechy, inni nie rozumieją pasji dziecka. Wtedy kształtuje się charakter. Wielu znakomitych piłkarzy musiało przejść ciężką drogą, aby wejść na szczyt. Większość kopała piłkę na podwórku, a fenomenalny Brazylijczyk Ronaldinho grał z własnym psem. Po boiskach w Pruszkowie, Raszynie, Grodzisku, Piastowie, Nadarzynie, Brwinowie czy Milanówku biega wielu chłopców. Któryś z nich może awansować na szczyt futbolowej hierarchii, inni odpadną po drodze. Aby osiągnąć sukces potrzeba pracy, ale ważne jest wsparcie i możliwość sprawdzenia się. Dlatego ważne jest tworzenie takich programów jak „Piłkarski Diament”, który może wykreować gwiazdę piłki nożnej.

Spójrzmy na własne podwórko. Znicz Pruszków prowadzi 12 sekcji młodzieżowych od rocznika 1996 do 2008. Łącznie są to aż 33 drużyny! Z kolei Pogoń Grodzisk Mazowiecki prowadzi 15 ekip z roczników 2000-2007. Warto nadmienić, że w tym roku ze Znicza Pruszków do Lechii Gdańsk trafił 16-letni Adam Chrzanowski, który swoją karierę rozpoczynał w KS Raszyn. Chłopcy przychodzą na treningi i chcą grać. To jest ich pasja, którą pragną rozwijać. Po drodze napotykają na różne problemy. Infrastruktura piłkarska rozwija się, ale bywa, że dzieciaki nie mają jak dotrzeć na treningi. System szkolenia nadal kuleje. – Często z pomocą przychodzą rodzice. Mam w pamięci nawet rozmowę z Grzegorzem Krychowiakiem i jego ojcem, którzy mówili, że musieli jeździć codziennie 50 km, żeby dojechać na trening. A co do programów –  to się na szczęście zmienia. Jeszcze wiele jest do zrobienia. Ale zmiany idą w dobrym kierunku – tłumaczy Adam Kacprzak z firmy Arskom Group, która wspiera program „Piłkarski Diament”.

Robert Lewandowski pokazał drogę jaką trzeba iść. Możliwości są coraz większe. „Piłkarski Diament” to szansa dla tych, którzy traktują piłkę na serio. Program jest trampoliną. Można się wybić, ale nadal trzeba pracować. Doskonale wiedzą to ci pasjonaci w różnym wieku, od 7 do 18 lat i więcej, którzy po szkole rzucają plecak, łapią kanapkę i biegną na trening. Czasami trudno to zrozumieć, ale pięknie wyraził to Mohamed Zidan: – To dość proste. Piłka nożna jest pełna miłości. A ja kocham piłkę nożną. 

Na koniec harmonogram programu „Piłkarski Diament”.
Pierwsza runda eliminacji rozpocznie się na początku nowego roku w Gliwicach:
4-5 stycznia – spośród 150 piłkarzy defensywnych zostanie wyselekcjonowanych 25 najlepszych. 
6-7 stycznia – spośród 150 piłkarzy ofensywnych zostanie wybranych 25 najzdolniejszych. 
8 stycznia – na placu boju pozostanie 10 spośród 50 największych talentów bramkarskich.

Wielki finał przewidziano na 17 lutego 2016 roku.

Aby wziąć udział w programie należy zarejestrować się tu.

Byłeś na meczu i zrobiłeś ciekawe zdjęcie? A może nagrałeś filmik jak kibice cieszą się z wygranej? Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.