RABAKÖZ CUP 2010 – Polskę reprezentowała załoga z Grodziska

Region

W dniach 7 – 9 maja 2010r. odbyła się pierwsza eliminacja MistrzostwEuropy Strefy Centralnej w rajdach terenowych. Gospodarzami zawodów byli Węgrzy, a zawody rozegrano w okolicy miasta Kapuvar w północnej części kraju. Polskę reprezentowała jedyna załoga w składzie: Grzegorz Szwagrzyk – Piotr Brakowiecki z Grodziska Mazowieckiego.

Aktualni V-ce Mistrzowie Europy Strefy Centralnej i Mistrzowie Polski w grupie samochodów produkcyjnych, wystartowali samochodem Mitsubishi Pajero 3.2 DiD.

Do rajdu zgłosiło się 35 załóg Węgier, Czech, Słowacji, Włoch i Polski.  Szwagrzyk/Brakowiecki zostali zgłoszeni do klasy T2. Wśród rywali znaleźli się: reprezentanci Czech Viktor Chytka (uczestnik dwóch ostatnich edycji legendarnego Dakaru) z Filipem Schovankiem (startował ze znanym z IRC Janem Kopeckim) i Juraj Ulrich z Gabrielą Ulrichovą.

W piątek odbył się odbiór administracyjny, badanie techniczne i prolog, który ustalił kolejność startową do sobotniego etapu. Zawodnicy mieli do pokonania: w sobotę cztery odcinki specjalne i w niedzielę trzy z tym, że pokonywane w odwrotnym kierunku.

Wytyczona trasa była urozmaicona nawierzchniowo. Przebiegała przez trawiaste i leśne odcinki o różnym stopniu trudności i była miejscami dziurawa. Prolog ułożono z myślą o kibicach, którzy przez długi okres czasu mogli oglądać szybko podróżujące samochody. Z załóg liczących się klasyfikacji generalnej stawili się: Balas Szalay z Laszlo Bunkoczim w Oplu Antarze (15-ta załoga ubiegłorocznego Dakaru, ubiegłoroczni mistrzowie CEZ-u), Petr Korda z Gyorgy Tothem, Laszlo Palik (dyrektor Hungaroringu) z Gaborem Darazsi’m,  Karoly Fazekas z Peterem Maurerem (trzecia lokata w tegorocznym Italian Baja wygranym przez Krzysztofa Hołowczyca) oraz Zdenek Porizek z Markiem Sykorą w pofabrycznym BMW X5. Ciekawostką był start mistrza świata w wyścigach motocykli w klasie 125 cm3 Gabora Dalmacsi’ego.

Uroczysty start do zawodów miał miejsce w Kapuvar,  a obowiązki honorowego startera pełnił Burmistrz Miasta.

Piotr Brakowiecki: Rajd został znakomicie zorganizowany, w sobotę twarda nawierzchnia wymuszała jazdę na oponach G1, których używa się na twardych nawierzchniach. Po pierwszym dniu zajmowaliśmy pierwszą lokatę w T2. W nocy z soboty na niedzielę spadł deszcz, czyniąc trasę bardzo śliską i zdradliwą. W związku z brakiem doświadczenia i znajomości lokalnych nawierzchni nie byliśmy przygotowani na tak śliskie drogi i podróżowaliśmy na tych samych oponach co w sobotę. Przez to ponieśliśmy straty czasowe i nie udało nam się obronić prowadzenia wśród samochodów seryjnych.

Grzegorz Szwagrzyk: Pomimo przygód związanych z doborem opon, od strony sportowej rajd udał nam się bardzo dobrze. W klasyfikacji generalnej zajęliśmy 8 miejsce i 2-gie w grupie T2. Tym samym zdobyliśmy 8 punktów do klasyfikacji łącznej Mistrzostw Europy Centralnej.

Kolejne zawody, które są w programie załogi  z warszawskiego Rzemieślnika to pierwsza eliminacja Rajdowych Mistrzostw Polski Samochodów Terenowych, która odbędzie się na Litwie.

Byłeś na meczu i zrobiłeś ciekawe zdjęcie? A może nagrałeś filmik jak kibice cieszą się z wygranej? Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.