Ostra jazda dla każdego

Uncategorized

Buty z kółkami? Nie do pomyślenia! A jednak! Już w 1790 roku Francuz Vanllede wynalazł „łyżwy ziemne”. Dziś popularność jazdy na wrotkach stale rośnie.

Początki jazdy na wrotkach nie są łatwe. Ale to dyscyplina dla każdego. – Dzieci swoją przygodę z rolkami zaczynają już w wieku 4-5 lat. Startują w zawodach. Wrotkarstwo można trenować w każdym wieku. Znam pasjonatów tej dyscypliny, którzy startują w kategoriach 70-80 lat – przedstawia nam Aleksandra Goss, wielokrotna mistrzyni Polski.

Jazda na wrotkach to ciekawa forma rekreacji, ale także sport. Dyscyplina stale się rozwija i zyskuje miłośników. W Kolumbii wrotkarstwo urosło do rangi sportu narodowego. Na zawodach stadion wypełnia się po brzegi. W Polsce dyscyplina nadal jest anonimowa, ale w kolejnych klubach pojawiają się sekcje wrotkarskie. Tak jak w UKS Sparcie Grodzisk Mazowiecki. – Z roku na rok jest nas coraz więcej. W tym roku ponad 90 osób uczy się jeździć na rolkach – podaje Sławomir Chmura, trener UKS Sparta.

O zaletach jazdy na wrotkach można by napisać książkę. – Jazda na rolkach to jeden z najzdrowszych sportów. Wpływa na rozwinięcie koordynacji, wyczucia rytmu, a nade wszystko na kształtowanie równowagi – podkreśla trener grodziskiej Sparty. Wtóruje mu mistrzyni Polski: – O zdrowotnych aspektach chyba nie trzeba wspominać. Co ważne, rolki nie obciążają stawów, więc jest to dobra alternatywa dla osób dla których bieganie nie jest wskazane.

W przypadku zawodników Sparty problemem jest infrastruktura. Wrotkarze trenują w hali przy ul. Westfala, ale… – Niestety w Grodzisku nie mamy miejsca na treningi na świeżym powietrzu. Jednak dla mieszkańców naszego miasta warunki rekreacyjne są rewelacyjne. Można jeździć m.in. w Paru Skarbków, dookoła Stawów Goliana – tłumaczy Chmura. A gdzie mogą trenować „sportowi” wrotkarze? – W okolicy jest tor wrotkarski przy szkole w Milanówku, tor Stegny w Warszawie, tor wrotkarski w Słomczynie – wylicza Aleksandra Goss.

Grodziscy wrotkarze nie szukają wymówek i ciężko trenują. Efekty? – Nasi zawodnicy to elita rolkarzy szybkich w Polsce w kategoriach dziecięcych i młodzieżowych. Maria Dobosz to mistrzyni w jeździe na 500 metrów – nie ukrywa dumy Chmura.

Ogromną szansą na popularyzację wrotkarstwa są The World Games (Światowe Igrzyska Sportów Nieolimpijskich) we Wrocławiu. – Zawody na rolkach odbędą się w dniach 20-22 lipca (tor) oraz 23-24 lipca (ulica).  Do Wrocławia przyjadą czołowi zawodnicy z całego świata. Wierzę, że impreza przyczyni się do popularyzacji dyscypliny w kraju – wyraża nadzieję Aleksandra Goss.

Byłeś na meczu i zrobiłeś ciekawe zdjęcie? A może nagrałeś filmik jak kibice cieszą się z wygranej? Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.