Najlepsza w Polsce, teraz czas na Europę

Grodzisk Maz.

W rozegranych w grudniu mistrzostwach Polski w łyżwiarstwie szybkim Luiza Złotkowska wywalczyła cztery medale. Zawodniczka UKS Sparta Grodzisk Mazowiecki zdobyła złoty medal na dystansie 3000 metrów.

Złotkowska stoczyła pasjonujący bój ze swoją koleżanką z reprezentacji Polski – Natalią Czerwonką. Obie zaciekle walczyły w Tomaszowie Mazowieckim o miano najlepszej łyżwiarki szybkiej w kraju. W wieloboju lepsza okazała się Czerwonka, jednak zawodniczka z Grodziska też miała powody do radości.

Bieg na 3000 metrów to całkowita dominacja Złotkowskiej, która zwyciężyła z czasem 4:30.51 i wyprzedziła Czerwonkę o ponad dwie sekundy. Zawodniczka z Lubina okazała się lepsza od 29-latki z Grodziska na dystansie 1000 i 1500 metrów. Zwłaszcza ten pierwszy bieg był niezwykle pasjonujący. Czerwonka i Złotkowska szły „łeb w łeb”. Ostatecznie zawodniczka z Lubina okazała się lepsza o czternaście setnych sekundy i wygrała z czasem 1:22.08. Wysokie tempo miał bieg na 1500 metrów, gdzie pobity został rekord toru z Tomaszowie. Do niedawna najlepszy czas wynosił 2:09,63. Czerwonka wywalczyła tytuł mistrzyni kraju na 1500 metrów, a do zwycięstwa potrzebowała 2:05,20. Drugie miejsce dla Złotkowskiej, która do mety dojechała z czasem 2:06,76. W wieloboju Czerwonka okazała się lepsza od zawodniczki UKS Sparta, trzecia była Katarzyna Woźniak z AZS AWF Katowice.

Złotkowska to od lat czołowa zawodniczka łyżwiarstwa szybkiego w Polsce. Cztery medale zdobyte w mistrzostwach kraju są tego najlepszym potwierdzeniem. W 2014 roku Złotkowska, wraz z Katarzyną Bachledą-Curuś, Katarzyną Woźniak i Natalią Czerwonką, wywalczyła srebrny medal Igrzysk Olimpijskich w Soczi na dystansie 2400 metrów w biegu drużynowym. Teraz zawodniczka z Grodziska Mazowieckiego stanie przed kolejnym wyzwaniem. W dniach 8-10 stycznia w Mińsku odbędą się mistrzostwa Europy.