Młode piłkarki ręczne coraz bliżej mistrzostw

Piłka Ręczna

Reprezentacja polski piłkarek ręcznych zwyciężyła w pierwszym meczu w eliminacji Młodzieżowych Mistrzostw Świata. Podopieczne Andrzeja Niewrzawy wygrały w czwartek w Pruszkowie z Włoszkami 26:17. W Wielki Piątek biało-czerwone nie dały zaś szans Wielkiej Brytanii, triumfując aż 48:12.

Mecz z Włoszkami rozpoczął się od prowdazenia Polek dzięki indywidualnej akcji Anny Mączki. Rywalki popełniały dużo błędów w ataku, ale bardzo ambitnie walczyły w każdej akcji. Mimo to przewaga naszych szczypiornistek uwidaczniała się z każdą upływającą minutą.
Jednym z nielicznych mankamentów w grze zespołu Andrzeja Niewrzawy była nieumiejętność wykorzystania gry w przewadze liczebnej. Ponadto słabsze fizycznie Włoszki nie przebierały w środkach, aby zatrzymać akcje Polek faulami. Często kończyło się to rzutami karnymi. Te zaś skutecznie wykonywała Anna Mączka. Od stanu 10:10 dwie ważne bramki zdobyły biało-czerwone, ustalając wynik do przerwy na 12:10.

Od początku drugiej połowy gospodynie ustawiły twardą defensywę, kierowaną przez Martę Warzynkowską, która dobrze spisywała się w naszej bramce. W ofensywie Polki również prezentowały się korzystnie. Pozwoliło to im wypracować kilkubramkową przewagę, którą utrzymały do końcowego gwizdka sędziego nie zezwalała jednak na chwilę wytchnienia.

Polska – Włochy 26:17 (12:10)

Polska: Wawrzynkowska, Płaczek – Janiszewska 1 gol, Galińska 3, A. Mączka 8, Pieniowska, Piechnik 2,  Andrzejewska 4, Matuszczyk, Królikowska 1, Kozłowska, M. Mączka 3, Zych 2, Drabik 2.

Włochy: Dovesi, Ferrari – Landri 4, Rotondo, Sierafini 1, Zuin 1, Franco, Guerra 3, Cappellaro, Pocaterra 1, Costa, Niederwiesier 3, Dalla Costa, Di Pietro, Pozzer, Fanton 4.

W drugim meczu turnieju kwalifikacyjnego do MMŚ Polska rozgromiła Wielką Brytanię 48:12. Z powodu urazu łokcia do gry nie przystąpiła czołowa zawodniczka polskiej formacji obronnej Sylwia Matuszczyk. Jej absencja nie przeszkodziła jednak drużynie Andrzeja Niewrzawy w pewnej wygranej. Tylko w  pierwszych minutach meczu toczyła się wyrównana rywalizacja.

Wraz z upływem czasu Brytyjki opadały z sił, a Polki dominowały coraz wyraźniej, dzięki czemu na przerwę schodziły 22:8 Ponownie dobre zawody rozegrała Anna Mączka, która w ciągu 10 min. rzuciła cztery bramki Niewiele gorsze były jej siostra Małgorzata oraz Joanna Drabik. Po zmianie stron biało-czerwone jeszcze przyspieszyły grę i bezlitośnie wykorzystywały okazję do szybkiego kontrataku i wygrały cały mecz aż 36 golami.

Wielka Brytania – Polska 12:48 (8:22)

Wielka Brytania: Blochel, Sneddon, Hunte – Larsen 1, Whitehead 2, Wibraham, Nilsson 7, Fuhrmann, Quinn, H.Leblanc 1, Anderson, Wilkinson, Ch. Leblanc 1.

Polska: Wawrzynkowska, Płaczek – Janiszewska 7, Galińska 5, A.Mączka 7, Pieniowska, Piechnik 2, Andrzejewska 4, Królikowska 5, Kozłowska 2, M.Mączka 5, Zych 4, Drabik 4, Michalak 3.

Zgodnie z wcześniejszymi wyliczeniami, Polkom – w przypadku zwycięstwa ze szczypiornistkami z Wysp Brytyjskich różnicą co najmniej 28 bramek – wystarczy remis w sobotnim spotkaniu z reprezentacją Niemiec, aby awansować do przyszłorocznych mistrzostw świata. Początek rywalizacji w decydującym meczu turnieju o godz. 12.00. Jedno jest pewne – zwycięzca tego pojedynku bierze wszystko.