Lotos bliżej półfinału

Od porażki pierwszą rundę play-off rozpoczęły koszykarki Matizolu Lidera. Pruszkowianki nie sprostały na wyjeździe Lotosowi Gdynia, przegrywając 63:87. W całym spotkaniu podopieczne Adama Prabuckiego trafiły tylko co trzeci rzut z gry. Kolejne spotkanie tej pary już w sobotę w Pruszkowie.

Lotos na koniec rundy zasadniczej zajął trzecie miejsce, dlatego do rywalizacji w pierwszej rundzie play-off przystąpił z przewagę własnego parkietu. Zespoły nie miały wiele czasu na bezpośrednie przygotowanie do tego spotkania, bo po raz ostatni grały w sobotę. Lepiej atut własnego boiska wykorzystały jedenastokrotne mistrzynie Polski, które prowadziły od samego początku.

Bardzo mocno we znaki podopiecznym Adama Prabuckiego wdała się we znaki zwłaszcza Geraldine Robert. Francuzka statystycznie jest najlepszą zawodniczką Lotosu, a w starciu z Liderem imponowała skutecznością od samego początku. Francuzka imponowała dynamiką w polu trzech sekund, do tego umiejętnie wymuszała faule. Robert zakończyła zawody z dorobkiem 22 punktów, do tego miała 12 zbiórek.

Gdynianki potrafiły przy tym wyłączyć z gry Laurie Koehn. Amerykanka zakończyła zawody z pięcioma punktami, które rzuciła pod koniec drugiej kwarty. W całym spotkaniu miała tylko dwie dogodne pozycje do oddania rzutu z dystansu. Potrafiła wykorzystać jedną. Oprócz Koehn (1/5 z gry) problemy z wstrzeleniem się do kosza miały Sydney Colson (2/10) i Angelina Williams (5/12).

Do przerwy pruszkowianki przegrywały ośmioma punktami i miały nadzieję na wywiezienie korzystnego wyniku w Gdyni. Lotos rozstrzygnął jednak losy mecz w trzeciej kwarcie. W tej części zawodów koszykarki Lidera trafiły tylko dwa z szesnastu rzutów z gry. Miejscowe były skuteczniejsze, dzięki czemu po 30 minutach gry prowadziły 69:50. Tę przewagę potrafiły utrzymać już do końca.

W ostatniej kwarcie na boisku przebywały już głównie rezerwowe. A końcowy wynik nie uległ specjalnej zmianie. Lotos wygrał 87:63 i w ćwierćfinałowej rywalizacji do dwóch zwycięstw prowadzi 1:0.

Drugie spotkanie odbędzie się w sobotę 24 marca w Pruszkowie. Początek zawodów o godz. 15.00. Wstęp wolny. Mecz będzie transmitowany na antenie TVP Sport.

Lotos Gdynia – Matizol Lider Pruszków 87:63 (24:20, 29:25, 16:5, 18:13)

Lotos: Robert 22 pkt., Anderson 19, Henry 16, Knezevic 12, Jinks 7, Ziętara 7, Plumbi 3, Marciniak 1, Kaczmarska 0, Bandyk 0