Kolarskie MŚ – 6 reprezentantów z Pruszkowa

Region

W środę w Kopenhadze rozpoczną się 106. mistrzostwa świata w kolarstwietorowym. W imprezie weźmie udział 14 reprezentantów Polski (w tym 6 z Pruszkowa) z zadaniem skrócenia dystansu dzielącego ich od czołówki światowej.

Treningi na nowoczesnym torze w Pruszkowie powinny zaprocentować poprawieniem wyników z poprzednich lat, ale miejsc na podium trudno się spodziewać. Każdy medal biało-czerwonych będzie miłą niespodzianką.

W ekipie nie ma Rafała Ratajczyka, jedynego polskiego torowca, który w ostatnich latach stawał na podium mistrzostw świata. Srebrny medalista z Bordeaux (2006) w wyścigu punktowym i brązowy z Palma de Mallorca (2007) w scratchu pokutuje za stosowanie efedryny podczas wrześniowych mistrzostw kraju. Ma go zastąpić Łukasz Bujko, który w tym sezonie prezentował się najlepiej i zwyciężył nawet w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata w scratchu. Nie gwarantuje to jednak sukcesu – kandydatów do podium w tym wyścigu będzie kilkunastu.

Przed rokiem, gdy mistrzostwa świata odbyły się w Pruszkowie, jedynym cennym osiągnięciem gospodarzy było piąte miejsce drużyny sprinterów. Podopieczni Grzegorza Krejnera, którym przed własną publicznością udało się przełamać barierę 45 sekund, wystąpią w Danii w nieco zmienionym składzie: obok Macieja Bieleckiego i Kamila Kuczyńskiego pojedzie Damian Zieliński, zastępując Łukasza Kwiatkowskiego. Finały sprintu drużynowego mężczyzn – już pierwszego dnia zawodów.

Będą to pierwsze mistrzostwa po wprowadzeniu głębokich zmian w programie olimpijskim. W grudniu Międzynarodowa Unia Kolarska, idąc za sugestiami MKOl, wyrównała liczbę konkurencji kobiecych i męskich począwszy od igrzysk w Londynie w 2012 roku. Dla obu płci ustalono ten sam kanon: sprint, sprint drużynowy, keirin, wyścig drużynowy na dochodzenie oraz omnium (wielobój). Reforma nastąpiła kosztem męskich konkurencji średniodystansowych, takich jak wyścig indywidualny na 4 km na dochodzenie, punktowy i amerykański (madison).

Siłą rzeczy konkurencje średniodystansowe stracą na prestiżu, podobnie jak to się stało z rywalizacją na 1 km ze startu zatrzymanego, która kilka lat temu wypadła z programu olimpijskiego.

W Kopenhadze, a ściślej w Ballerup na przedmieściach stolicy Danii, do zdobycia jest 19 kompletów medali. Za faworytów uchodzą Brytyjczycy, którzy na igrzyskach olimpijskich w Pekinie zdobyli 7 z 10 złotych krążków. Przed rokiem do Pruszkowa przysłali odmłodzoną ekipę, szykowaną wielkim nakładem kosztów do olimpiady w Londynie w 2012 roku. Pod nieobecność mistrzów z Pekinu Chrisa Hoya, Bradleya Wigginsa i Rebeki Romero klasyfikację medalową pruszkowskich mistrzostw wygrali Australijczycy. Skład reprezentacji Polski:

kobiety Renata Dąbrowska (PTC Pruszków) – keirin, sprint, sprint drużynowy, omnium Aleksandra Drejgier (PTC Pruszków) – sprint drużynowy Edyta Jasińska (MDK Bydgoszcz) – drużynowo na dochodzenie Katarzyna Pawłowska (PTC Pruszków) – drużynowo na dochodzenie Małgorzata Wojtyra (BoGo Szczecin) – scratch, drużynowo na dochodzenie trener: Grzegorz Ratajczyk

mężczyźni Maciej Bielecki (PTC Pruszków) – sprint drużynowy Kamil Kuczyński (PTC Pruszków) – sprint drużynowy, 1 km Damian Zieliński (Gryf Szczecin) – sprint drużynowy, sprint Adrian Tekliński (Stal Grudziądz) – 1 km, sprint Łukasz Bujko (PTC Pruszków) – scratch, wyścig punktowy, madison Piotr Kasperkiewicz (KTK Kalisz) – drużynowo na dochodzenie Grzegorz Stępniak (Stal Grudziądz) – drużynowo na dochodzenie, omnium Paweł Brylowski (Stal Grudziądz) – drużynowo na dochodzenie Dawid Głowacki (Stal Grudziądz) – drużynowo na dochodzenie, madison trenerzy: Grzegorz Krejner i Peter Pieters

Program finałów:

środa (18.30-21.55): 500 m ze startu zatrzymanego kobiet wyścig punktowy mężczyzn 3 km ind. na dochodzenie kobiet sprint drużynowy mężczyzn

czwartek (18.30-21.20): scratch mężczyzn sprint drużynowy kobiet 4 km ind. na dochodzenie mężczyzn 3 km druż. na dochodzenie kobiet keirin mężczyzn

piątek (18.30-21.30): 1 km ze startu zatrzymanego mężczyzn 4 km druż. na dochodzenie mężczyzn scratch kobiet

sobota (15.00-18.45): madison mężczyzn omnium kobiet sprint kobiet

niedziela (15.00-18.45): wyścig punktowy kobiet omnium mężczyzn keirin kobiet sprint mężczyzn

Mistrzowie świata z Pruszkowa (2009):

mężczyźni

sprint: Gregory Bauge (Francja) sprint drużynowy: Francja keirin: Maximilian Levy (Niemcy) 1 km: Stefan Nimke (Niemcy) 4 km ind. na dochodzenie: Taylor Phinney (USA) 4 km druż. na dochodzenie: Dania madison: Michael Markov, Alex Rasmussen (Dania) wyścig punktowy: Cameron Mayer (Australia) scratch: Morgan Kneisky (Francja) omnium: Leigh Howard (Australia)

Byłeś na meczu i zrobiłeś ciekawe zdjęcie? A może nagrałeś filmik jak kibice cieszą się z wygranej? Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.