Hercog pokonuje Świątek w Lugano

Tenis

Niedzielny finał turnieju WTA w Lugano zakończył się pechowo dla Igi Świątek, 17-letniej tenisistki z Raszyna. Po długim i zażartym boju nasza zawodniczka musiała uznać wyższość starszej i bardziej doświadczonej Słowenki Polony Hercog. Nie zmienia to faktu, że to największy sukces Igi w seniorskiej karierze.

Mimo niedzielnej porażki Idze należą się brawa za sportową postawę i hart ducha. Finałowa potyczka z o 10 lat starszą Hercog od początku przypominała dreszczowiec z nagłymi zwrotami akcji. Pierwszy spłatała pogoda. W połowie pierwszego seta mecz przerwano ze względu na padający deszcz. Po około godzinie zawodniczki wróciły na kort. Długie spodnie i bluzy nie pozostawiały wątpliwości, że pogoda w Lugano była wyjątkowo niesprzyjająca.

Po zakończeniu pierwszego seta tablica wyników pokazała 6:3 dla Polony Hercog. Ale to nie Słowenka zdawała się być najgroźniejszą przeszkodą dla młodej Polki, która popełniła serię niewymuszonych błędów. Nadzieja na zwycięstwo pojawiła się w drugim secie. Iga kilkukrotnie posłała w stronę przeciwniczki imponujące piłki i odegrała się za pierwszą część meczu, tym razem wygrywając 6:3.

Kluczowy trzeci set rozpoczął się dla Świątek bardzo pomyślnie. Wygrane dwa pierwsze gemy pozwalały na optymizm i wiarę, że zwycięstwo w pierwszym seniorskim turnieju tej rangi jest na wyciągnięcie ręki. Niestety. Przebudzenie Herzog i seria błędów tenisistki z Raszyna dały ostatecznie wynik 6:3 dla zawodniczki ze Słowenii.

Drugie miejsce w turnieju WTA w Lugano to największy sukces w „dorosłych” zmaganiach 17-letniej jeszcze Igi Świątek. Dzięki temu udanemu występowi od poniedziałku nasza zawodniczka będzie najwyżej notowaną Polką w rankingu WTA. Zajmie w nim 88 miejsce i tworzy sobie w ten sposób drogę do rywalizacji w tegorocznym French Open.