Elita kolarska w Pruszkowie

​Od piątku do niedzieli pruszkowski welodrom BGŻ Arena jest miejscem zmagań kolarzy torowych podczas Mistrzostw Polski Elity.

Bezdyskusyjną gwiazdą tej imprezy wydaje się mistrzyni świata w konkurencji scratch i olimpijka z Londynu Katarzyna Pawłowska. Zawodniczka UKS Jedynka Limaro Kórnik ma za sobą długi i ciężki, ale także świetny sezon. Pawłowska w pięknym stylu została mistrzynią świata w scratchu, wygrała szosowe Mistrzostwa Polski i reprezentowała Polskę na Igrzyskach XXX Olimpiady w Londynie, na których w wyścigu szosowym zajęła bardzo dobre 11. miejsce.

Na zawodach w Pruszkowie Pawłowska również radzi sobie świetnie: zdobyła złoty medal w jeździe drużynowej na czas oraz srebro w sprincie drużynowym. W tej drugiej lepsza od wielokrotnych mistrzyń kraju okazała się drużyna z Mazowsza – GK Żyrardów. W konkurencjach indywidualnych Pawłowska już zapisała na swoim koncie złoty krążek: w wyścigu na 500 m ze startu zatrzymanego. Jest także liderką wielobojowej konkurencji omnium – jak na razie odniosła dwa zwycięstwa w dwóch startach: w wyścigu eliminacyjnym i ze startu lotnego.

Koronna konkurencja jednej z najlepszych polskich kolarek torowych, scratch, zostanie rozegrana w niedzielę i należy do bardziej widowiskowych. Scratch to wyścig, w którym bierze udział wielu zawodników. Jadą oni wspólnie na dość długim dystansie. Zwycięzca zostaje wyłoniony w bardzo prosty sposób – jest nim ten, kto jako pierwszy przekroczy linię mety. Charakterystyka tego wyścigu zbliżona jest więc do wyścigów szosowych, w których wiele zależy od obranej przez kolarza taktyki.