Spisz się sam!

Region

W terminie od 1 kwietnia do 16 czerwca uruchomiony zostanie samospis internetowy.

Samospis internetowy to jedna z metod zbierania danych podczas tegorocznego spisu powszechnego. Przed rozpoczęciem spisu elektroniczne formularze spisowe zostaną wypełnione dostępnymi danymi pochodzącymi ze źródeł administracyjnych. Nieaktualne dane należy skorygować, a jeśli pojawią się ewentualne braki – uzupełnić je.

Samospis internetowy krok po kroku:
1. Wejdź na stronę http://www.spis.gov.pl lub http://www.stat.gov.pl.
2. Wybierz zakładkę „formularze spisowe”.
3. Wybierz formularz identyfikacyjny.
4. Uzupełnij formularz identyfikacyjny:
– podaj dane identyfikacyjne (PESEL, imię i nazwisko),
– podaj dane do weryfikacji (NIP lub miejsce urodzenia oraz nazwisko rodowe matki),
– podaj dane umożliwiające kontakt (telefon, adres poczty elektronicznej),
– wpisz swoje hasło (hasło powinno mieć długość od 8 do 12 znaków, zawierać małe i duże
litery, cyfry lub znaki specjalne). Zapamiętaj je lub zapisz na kartce.
– wpisz we wskazane miejsce kod z obrazka.
5. Zaloguj się do formularza elektronicznego podając PESEL i wygenerowane wcześniej hasło.
6. Wypełnij elektroniczny formularz spisowy.
7. Jeśli nie wypełnisz formularza do końca, wyjdź z aplikacji przyciskiem wyloguj.
8. Jeśli chcesz ponownie uruchomić formularz wpisz PESEL i zapamiętane hasło.

Formularz można wypełnić w terminie od 1 kwietnia do 16 czerwca, dowolnego dnia i o dowolnej godzinie. Można podzielić wypełnianie formularza na etapy w zależności od ilości wolnego czasu jakim dysponujemy. Od momentu pierwszego zalogowania dane
do formularza będzie można wprowadzać i uzupełniać przez 14 dni. W tym czasie można logować się wielokrotnie – dane za każdym razem są zapamiętywane.

Na stronie internetowej Głównego Urzędu Statystycznego dostępna jest wersja demonstracyjna samospisu, zarówno formularza długiego przeznaczonego do badania reprezentacyjnego, jak również formularza krótkiego, przeznaczonego do badania pełnego.

Formularz off-line

Osoby, które mają ograniczony dostęp do Internetu lub nie posiadają Internetu mogą skorzystać z formularza off-line. Nie zawiera on żadnych danych administracyjnych – jest pusty. Formularz ten można pobrać ze strony internetowej GUS lub zgłosić się z własnym nośnikiem (CD, pendrive) do najbliższego biura spisowego w celu nagrania programu.

Program należy zainstalować na dowolnym komputerze i przystąpić do wypełniania. Do formularza dołączona jest szczegółowa instrukcja obsługi. Następnie wypełniony i zapisany na wybranym nośniku formularz należy przekazać do gminnego biura spisowego (znajdujące się przy urzędzie gminy, miasta lub dzielnicy) lub wojewódzkiego biura spisowego (Urzędu Statystycznego w Warszawie).

INFOLINIA

Od 1 kwietnia dostępna jest ogólnopolska infolinia spisowa:
22 44 44 777 numer dla połączeń przychodzących z telefonów komórkowych, płatny zgodnie z taryfikatorem operatora sieci komórkowej
800 800 800 numer bezpłatny dla połączeń z telefonów stacjonarnych

Dzwoniąc na infolinię możemy uzyskać:
– pomoc przy wypełnianiu formularzy spisowych,
– ogólne informacje o spisie,
– informacje o rachmistrzach spisowych.
Infolinia jest czynna codziennie: od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 20.00 oraz w soboty i niedziele od 8.00 do 18.00.

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.