Specustawa CPK podpisana, Baranów szykuje się do referendum

Region

Sprawa budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego w gminie Baranów nabiera tempa. Specustawę dotyczącą inwestycji podpisał już prezydent Andrzej Duda. Tymczasem mieszkańcy szykują się do kolejnych spotkań z przedstawicielami rządu i do lokalnego referendum.

Budowa Centralnego Portu Komunikacyjnego budzi ogromne emocje. Dla mieszkańców kilkunastu miejscowości w gminie Baranów oznacza wysiedlenie z terenu, gdzie powstać ma wielkie lotnisko. Trudno więc się dziwić, że temperatura sporu o szczegóły tego przedsięwzięcia jest bardzo wysoka.

Tym bardziej, że ta flagowa rządowa inicjatywa ma być realizowana w trybie specustawy. Do jej projektu mieszkańcy i lokalne samorządy zgłaszały wiele uwag. Większość z nich nie została uwzględniona, a mimo to przepisy wchodzą w życie. Kropkę nad „i” w tej kwestii postawił w minioną sobotę prezydent Andrzej Duda, który ustawę podpisał. Co na to władze Baranowa? – Ta ustawa jest bardzo daleka od tego, czego oczekiwaliśmy. Że prezydent ją podpisze, to chyba nikt nie miał wątpliwości. W mojej ocenie była to czynność techniczna. Ustawa umożliwia rozpoczęcie tego procesu inwestycyjnego. Jak to będzie w przyszłości trudno powiedzieć, bo szereg rzeczy jest niedoprecyzowanych – mówi nam Andrzej Kolek, wójt Baranowa.

W następną niedzielę, 17 czerwca, w Baranowie odbędzie się referendum, w którym mieszkańcy odpowiedzą na dwa pytania: „Czy jesteś za lokalizacją CPK w gminie Baranów?” oraz  „Czy zgadzasz się na warunki rozliczeń zaproponowane przez Rząd RP mieszkańcom gminy Baranów w związku z budową Centralnego Portu Komunikacyjnego?”.

Nawet przytłaczająca większość odpowiedzi na „nie” nie powstrzyma jednak realizacji inwestycji. Referendum nie będzie bowiem wiążące, co już strona rządowa zapowiedziała. – Mieszkańcy wypowiedzą się w sposób bezpośredni, demokratyczny. Czymś najgorszym co mogłoby się zdarzyć, to aby w sprawach tak istotnych przemilczeć najważniejsze rzeczy. Gros mieszkańców to rodziny wielopokoleniowe, które żyją na tym terenie. Dla nich istotne są sprawy emocjonalne, przywiązanie. Tych ludzi stawia się pod przymusem. Dogadasz się i dostaniesz pieniądze, albo się nie dogadasz i też będziesz musiał się wyprowadzić – zaznacza wójt Baranowa.

Do swoich argumentów mieszkańcy zagrożonych terenów mogą próbować też przekonać bezpośrednio stronę rządową. Po burzliwym spotkaniu w Baranowie z pełnomocnikiem rządu ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego, odbędzie się kolejne. Mikołaj Wild jutro, 5 czerwca, będzie obecny w Szymanowie. Spotkanie odbędzie się o godz. 18.00 w szkole podstawowej.

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.

Grill gazowy