Specjalna Warszawska Karta Miejska

Region

Zarząd Transportu Miejskiego w związku z obchodami Roku Marii Skłodowskiej-Curie i Międzynarodowego Roku Chemii postanowił wydać okolicznościowe spersonalizowane Warszawskie Karty Miejskie.

Maria Skłodowska-Curie urodziła się 7 listopada 1867 roku w domu przy ulicy Freta 16 w Warszawie. To tylko jedno z wielu miejsc, które związane są z życiem Skłodowskiej. Wśród nich jest również skwer przy Karowej, gdzie mieściło się III Żeńskie Gimnazjum Rządowe, w którym uczyła się Skłodowska (obecnie znajduje się tam pomnik Bolesława Prusa), skarpa nad Wisłą, czy Muzeum Przemysłu i Rolnictwa, gdzie młoda Maria przeprowadziła pierwsze doświadczenia.

Maria Skłodowska-Curie była pierwszą kobietą profesorem na paryskiej Sorbonie. Uczona, jako jedyna otrzymała dwukrotnie Nagrodę Nobla: w 1903 r. z fizyki (z mężem Piotrem Curie i Henrim Becquerelem) za badania nad zjawiskiem promieniotwórczości i w 1911 r. z chemii za wydzielenie czystego radu.

ZTM chcąc w wyjątkowy sposób uczcić dokonania Polki postanowił wydać specjalną edycję spersonalizowanej Warszawskiej Karty Miejskiej. Od 12 maja będzie można ją wyrobić w Punktach Obsługi Pasażerów, karta będzie również dostępna na stronie personalizacja.ztm.waw.pl.

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.