Smog znowu daje o sobie znać

Region

Kolejny raz normy zostały znacznie przekroczone. Od wczoraj poziom szkodliwych pyłów w powietrzu określa się jako „zły” lub „bardzo zły”.

O godz. 8.00 odczyt pyłów PM2.5 ze stacji pomiarowej w Piastowie wynosił 155 µg/m3. Natomiast godzinę później już 179 µg/m3 – oznacza to, że normy zostały przekroczone o ponad 700 proc. W aplikacji na smartfona „Zanieczyszczenie Powietrza” pojawiło się ostrzeżenie, że przebywanie na zewnątrz może być niebezpieczne dla naszego zdrowia.

– Zaleca się unikanie lub ograniczenie do minimum czasu przebywania na powietrzu, zwłaszcza przez kobiety w ciąży, dzieci i osoby starsze oraz przez osoby z astmą, chorobami alergicznymi skóry, oczu i chorobami krążenia. Należy unikać dużych wysiłków fizycznych na otwartym powietrzu i zaniechać palenia papierosów. W przypadku pogorszenia stanu zdrowia należy skontaktować się z lekarzem – czytamy w komunikacie, który pojawił się w aplikacji.

Stacja pomiarowa w Piastowie należy do Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska. Jednak w Pruszkowie przy ul. Emancypantek 4 istnieje jeszcze prywatny taki obiekt. Według jego pomiarów normy pyłów PM2.5 o godz. 8.00 zostały przekroczone aż o 868 proc., czyli stężenie wynosiło dokładnie 217  µg/m3 (odczyty dostępne są w aplikacji na smartfona pn. „Kanarek”). O godz. 9.30 niestety było jeszcze gorzej, ponieważ stężenie wspomnianych pyłów wzrosło do 241 µg/m3.

Mimo to WIOŚ nie wydał żadnego ostrzeżenia. Ale warto dziś ograniczyć przebywanie na…  „świeżym” powietrzu.

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.