Smog znów atakuje

Region

Normy zanieczyszczeń w powietrzu znów są na wysokim poziomie. Według odczytów z piastowskiej stacji pomiarowej stan powierza w naszym regionie jest bardzo zły.

Taki stan zanieczyszczenia powietrza oznacza, że powinniśmy unikać przebywania na powietrzu. W domu powinny zostać dzieci, kobiety w ciąży, osoby starsze i chore.

Dziś normy przekroczone są dla pyłów PM 2,5 (stacja w Piastowie bada tylko cztery aspekty pył PM2,5, dwutlenek siarki, dwutlenek azotu oraz ozon) W przypadku PM2,5 status określany jest jako bardzo zły. Obecnie  (godz. 8.30) notuje się jego poziom na 125,5 µg/m3. Poziom pozostałych zanieczyszczeń, wspomniane wcześniej dwutlenek siarki, dwutlenek azotu, ozon jest dobry lub bardzo dobry. A to oznacza, że ich stężenie w powietrzu jest w granicach normy.

Czym są pyły zawieszone? PM2,5 składa się z cząstek stałych i ciekłych zawieszonych w powietrzu. Pył docierają do górnych dróg oddechowych i płuc, co może powodować kaszel i duszności. Cząstki pyłu PM2,5 są w stanie przeniknąć do krwiobiegu.

Każdy może śledzić stan powietrza w miejscu zamieszkania za pomocą bezpłatnej aplikacji „Jakość powietrza w Polsce” stworzonej przez Główny Inspektorat Ochrony Środowiska.

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.