Śmieciowy problem narasta

Region

W poniedziałek w Grodzisku Mazowieckim zebrał się konwent wójtów, burmistrzów i prezydentów województwa mazowieckiego. Samorządowcy wezwali władze Mazowsza do podjęcia natychmiastowych działań i rozwiązania problemu z zagospodarowaniem odpadów komunalnych.

Na czym polega ten śmieciowy problem? – Nie ma aktualnego programu zagospodarowania odpadów dla województwa mazowieckiego. Poza tym, to co się działo, czyli pożary wysypisk, spowodowało wzmożone kontrole WIOŚ-u. Część wysypisk zamknięto, część ograniczyło funkcjonowanie i przyjmowanie odpadów. Te firmy, które działają w naszym regionie, tak naprawdę nie mają gdzie oddawać śmieci. W związku z tym powstała sytuacja braku konkurencji, firmy mają wielkie problemy, przetargi które ogłaszamy kończą się tak, że dostajemy oferty z czterokrotnie wyższą ceną lub nie zgłasza się nikt. Jesteśmy w sytuacji, w której za chwilę nikt nie będzie od nas odbierał śmieci albo będzie odbierał w cenach, które są nie do zaakceptowania przez mieszkańców – mówi nam Grzegorz Benedykciński, burmistrz Grodziska i przewodniczący konwentu.

Stąd decyzja o zwołaniu konwentu i wystosowaniu apelu do władz województwa. – Konwent z udziałem przedstawicieli województwa i ministerstwa został zwołany po to aby w trybie natychmiastowym uporządkowania tej sytuacji – dodaje włodarz Grodziska.

Zgromadzeni samorządowcy podpisali wspólne stanowisko w tej sprawie.  – Konsekwencją zbyt małej ilości instalacji jest zaprzestawanie odbiorów odpadów przez firmy w kolejnych już gminach. Informujemy, jeżeli w przeciągu kilku, kilkunastu najbliższych dni nie zostaną podjęte radykalne i skuteczne działania, powodujące rozpoczęcie odbioru odpadów przez instalacje, to na ulicach całego regionu zaczną zalegać odpady, co w konsekwencji doprowadzi do zagrożenia sanitarno-epidemiologicznego – czytamy w przyjętym stanowisku.

W spotkaniu uczestniczył Marcin Podgórski, dyrektor departamentu gospodarki odpadami, emisji i pozwoleń zintegrowanych urzędu marszałkowskiego.

Mimo zaproszenia na posiedzeniu konwentu nie pojawił się przedstawiciel ministerstwa.

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.