Słowacy zbudują Dworzec Zachodni

Region

Wielomiesięczne rozmowy PKP z firmą Nexity nie przyniosły żadnych ustaleń. Prawdopodobnie to Słowacy a nie Francuzi będą budować Dworzec Zachodni – podaje Gazeta Wyborcza.

Dwa lata temu PKP rozpoczęła rozmowy z francuską firmą Nexity. Prywatny inwestor miał wybudować nowy budynek Dworca Zachodniego. Prócz części dla podróżnych z poczekalnią i kasami w budynku miały znaleźć się lokale usługowe i biurowe a także hotel. Niestety rozmowy zakończyły się fiaskiem. PKP twierdzi, że to Francuzi mieli trudności, ze znalezieniem przyszłych najemców i mnożyli tylko problemy. Przedstawiciele Nexity za przedłużające się rozmowy winią PKP i nadal liczą, że uda im się podpisać umowę.

Jak podaje Gazeta Wyborcza PKP ma już kolejnego inwestora, który chce się zająć budową Zachodniego. Jest to słowacki deweloper HB Reavis. Wcześniej ta firma inwestowała w przedsięwzięcia na Słowacji i w Czechach. W ubiegłym roku Słowacy rozpoczęli budowę biurowca na warszawskim Służewcu.

PKP ma nadzieje, że umowę z HB Reavis uda się podpisać jeszcze w tym miesiącu. Jednak pewne jest, że nowy budynek dworca nie będzie gotowy przed Euro 2012. Budowa nowego budynku nie oznacza, że cały Zachodni będzie wyremontowany. Problem pojawia się już przy przejściu podziemnym. Część tunelu należy do PKP (tzw. spółki matki), kolejna do PKP PLK, a kolejne fragmenty do miasta oraz PKS. Na razie pewny jest tylko remont części należącej do PKP, jednak ten fragment jest niewielki.

W najgorszym stanie jest cześć tunelu należąca do PKP PLK. Notorycznie stoją tam kałuże, a strop przecieka. Dodatkowo prowadzony jest tam handel, który już wizualnie pozostawia wiele do życzenia. Niestety PPKP PLK zaznacza, że nie ma pieniędzy na remont przejścia podziemnego ani na remont peronów, które też są w tragicznym stanie.

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.