Skupiamy się na nowych zadaniach

Pruszków

Z Janem Starzyńskim, prezydentem Pruszkowa, rozmawia Anna Sołtysiak.

Za Panem kolejny rok na fotelu prezydenta Pruszkowa. Jak go Pan ocenia?
– Bardzo pozytywnie. Udało nam się wiele osiągnąć, ale teraz skupiamy się już na nowym budżecie i nowych zadaniach.

Tegoroczny plan finansowy można uznać za bardzo ważny dla miasta.
– Po raz pierwszy wydatki przekroczyły 200 mln zł. W dużej mierze to pieniądze na wydatki bieżące, w tym na oświatę. Od dawna przekazujemy znaczące środki nie tylko na samo utrzymanie szkół, ale również na różnego rodzaju inwestycje w placówkach oświatowych. Skupiamy się także na modernizacjach i przebudowach dróg. Na inwestycje w tym roku chcemy wydać 38 mln zł, już wiemy, że ta kwota zwiększy się o 3 mln zł, które trafią do nas w formie dofinansowania na przebudowę ulicy Przejazdowej. Jest 
szansa, że środków na inwestycje będzie jeszcze więcej.

Tuż przed świętami na Centrum Dziedzictwa Kulturowego wykonawca zawiesił symboliczną wiechę. Inwestycja wchodzi w finałową fazę.
– Konstrukcja CDK jest już gotowa. W tym roku będą trwały prace wykończeniowe, czyli te najbardziej czasochłonne i najbardziej kosztowne. Udało nam się wyprzedzić harmonogram prac i liczymy się, że obiekt zostanie oddany do eksploatacji nieco wcześniej niż zakładaliśmy. Termin wynikający z umo-
wy to październik 2017 roku.

Czy model zarządzania CDK został już wybrany?
– Zleciliśmy opracowanie, które by nam podpowiedziało jaka forma zarządzania tym obiektem będzie dla miasta najodpowiedniejsza. Dostaliśmy wstępne założenia, poprosiliśmy jeszcze o uzupełnienie pewnych informacji. Zależy nam, by zarządca uczestniczył już w procesie inwestycyjnym i poznawał nowoczesne technologie, które będą tam dostępne. W pierwszym kwartale bieżącego roku powinniśmy wybrać formułę zarządzania centrum.

Niedawno został wybrany wykonawca kompleksu oświatowego na Bąkach. A co z podobnym kompleksem na Gąsinie?
– Ze względu na prognozy finansowe nie przewidywaliśmy rozpoczęcia tej inwestycji wcześniej niż w 2017 roku. Czekamy również na decyzję rządu co do kształtu oświaty. Jeśli okaże się, że szkoły podstawowe będą ośmioklasowe, to będziemy musieli zastanowić się nad wprowadzeniem zmian w projektach, zarówno kompleksu na Gąsinie, jak i na Bąkach. W przypadku tego drugiego rozważamy czy nie zwiększyć kubatury obiektu. To będzie się wiązało z koniecznością dołożenia dodatkowych środków.

Pruszków otrzyma od rządu pokaźną kwotę z „nowych schetynówek”. Kiedy zostanie ogłoszony przetarg na przebudowę Przejazdowej?
– Już wcześniej mieliśmy „schetynówkę” na ten układ komunikacyjny. Kosztorys wykonawczy na modernizację ulicy Przejazdowej od ul. Promyka do Południowej łącznie z rondem opiewa na kwotę około 6 mln zł. Połowę dostaniemy w formie dotacji. W okolicach końca pierwszego kwartału tego roku będziemy przygotowywali specyfikację i rozpisywali przetarg na ten układ komunikacyjny.

Miniony rok obfitował w wiele kontrowersyjnych planów dotyczących naszego regionu. Jednym z nich jest gazociąg Rembelszczyzna – Mory – Wola Karczewska. Jego część miałaby przebiegać w okolicy… szkoły na Bąkach.
– Protesty grupowe samorządów odniosły efekt. Zarówno projektant, jak i inwestor tego gazociągu pochylił się nad tematem. W końcu są organizowane spotkania z samorządami. Przedstawiciele inwestora byli u nas 5 stycznia. Rozmawialiśmy na temat ich koncepcji. Mają jeszcze popracować nad takim przebiegiem instalacji na terenie miasta, który z naszego punktu widzenia byłby najlepszy dla mieszkańców.

1 stycznia rozpoczęły się obchody 100-lecia Pruszkowa. Pokaz laserów i fajerwerków oraz Koncert Noworoczny zostały bardzo dobrze przyjęte przez mieszkańców. To wyjątkowy rok dla miasta. Jakie niespodzianki czekają na pruszkowian?
– Zasadnicze pomysły związane ze stuleciem Pruszkowa opublikowaliśmy w ostatnim informatorze miejskim, nawet z sygnalnym harmonogramem. Przyjęliśmy zasadę, że wszystkie imprezy festynowe organizowane na terenie miasta będą dedykowane tej rocznicy. Ale po głowie wciąż chodzą mi różne pomysły. W 1916 roku jednym dekretem prawa miejskie otrzymały cztery miejscowości, oprócz Pruszkowa Otwock, Żyrardów i Piaseczno. Zastanawiamy się nad organizacją wspólnego turnieju piłkarskiego dla dzieci. Liczymy również na pomysły mieszkańców.

Jak Pan spędził czas świąteczno-noworoczny? 
Święta udało się spędzić z rodziną i nieco naładować akumulatory. Szybko się relaksuję i regeneruję na łonie rodziny. Końcówka roku to dla samorządów bardzo gorący okres. Na nieco dłuższy urlop może uda mi się wybrać wiosną.

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.