Sklepy zamknięte 2 stycznia?

Region

Wprowadzanie zmian w podatku VAT na ostatnią chwilę może spowodować, że część sklepów będzie zamknięta 2 stycznia, bo firmy nie zdążą wprowadzić niezbędnych zmian w cenach towarów - wynika z raportu firmy doradczej Deloitte.

Eksperci zwracają też uwagę, że część przedsiębiorców nadal ma nadzieję, że rząd nie zdąży przygotować niezbędnych przepisów na czas i podwyżka VAT-u się opóźni.

Joanna Stawowska z Deloitte uważa, że niektóre większe sklepy mogą nie zdążyć zmienić cen i kodów w kasach od 31 grudnia i 2 stycznia staną przed wyborem: nie handlować, albo sprzedawać z niższym VATem i samemu uregulować różnicę.

Ekspert wskazuje, że przygotowanie do wprowadzenia nowych stawek VAT to dla przedsiębiorców spore wyzwanie oraz dodatkowa komplikacja systemu podatkowego. Przygotowane przepisy przejściowe sprawiają, że na początku 2011 roku obowiązywać będą obowiązywały stawki VAT na poziomie: 0 – procent, 5 – procent, 7 – procent, 8 – procent, 22 – procent i 23 – procent.

Przygotowując się do zmian firmy będą musiały ponieść spore koszty, które jednak trudno obecnie oszacować – dodaje Joanna Stawowska.

Eksperci Deloitte wskazują też, że przepisy przejściowe, które mają pomóc we wprowadzaniu nowych zasad, nie wyjaśniają wszystkich wątpliwości, dlatego od nowego roku przedsiębiorcy będą musieli się zmagać z niejasnościami w prawie.

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.