Sieć dróg powiatowych prawie gotowa

Region

Starostwo Powiatowe w Pruszkowie tworzy plan sieci dróg powiatowych. Ma to być dokument na podstawie którego będą planowane remonty dróg powiatowych. Prace projektowe są już na finiszu.

Pomysł stworzenia w powiecie planu sieci dróg powiatowych pojawił się na początku kadencji gdy fotel starosty pruszkowskiego objął Zdzisław Sipiera, dziś piastujący urząd wojewody mazowieckiego. Przygotowanie planu, po poprzedniku wziął na swoje barki starosta Maksym Gołoś. Na podstawie tego dokumentu zarząd starostwa ma decydować o remontach i modernizacjach poszczególnych dróg.

Plan miał być gotowy już w ubiegłym roku, ale prace znacznie się przedłużyły. – To trwa tak długo bo im dalej w las tym więcej drzew. Bierzemy pod uwagę, że to ma być dokument wspólny i ma decydować o wspólnym rozwoju powiatu. Jako powiat musimy współdziałać z naszymi gminami i mieszkańcami oraz sąsiednimi powiatami. To proces bardzo czasochłonny – zaznacza Maksym Gołoś, starosta pruszkowski. – W ślad za stworzeniem planu sieci dróg powiatowych idzie też temat dekategoryzacji dróg, czyli przekazania ich na niższy lub wyższy szczebel w zależności od obiegów komunikacyjnych, które chcemy stworzyć na terenie powiatu. W ślad za tym chcemy stworzyć plany inwestycyjne, bo wiemy które drogi są priorytetowe. Chociaż wszystkie są ważne – podkreśla.

Obecnie władze powiatu zapraszają wszystkich do zapoznania się z planem oraz o wyrażanie opinii, choć same podkreślają, że dokument jest raczej kierowany do zarządców dróg. – Większość materiału to analityka stanu istniejącego. To raczej materiał przeznaczony dla służb drogowych, które znają dobrze tą tematykę i są nią mocno zainteresowane. Natomiast dla zwykłego mieszkańca najistotniejsze jest ostatnie 20 stron opracowania gdzie są zapisy dotyczące przyszłości. Jednak głównie jest to materiał dedykowany do zarządców dróg niż do mieszkańców – wyjaśnia Mirosław Chmielewski, członek zarządu powiatu pruszkowskiego. – Natomiast każdy, nawet nie mając wiedzy technicznej, może coś przeanalizować lub porównać, bo każdy dobry pomysł może być rozważony przez analityków jako rozwiązanie przyszłościowe – zaznacza.

W planie znajduje się nie tylko ocena stanu istniejących dróg powiatowych. Są tam również informacje o planach inwestycyjnych oraz o drogach, które powiat przejmie lub chce przejąć. Wśród nich są m.in. drogi serwisowe do trasy S7, ul. Działkowa w Pruszkowie, czy al. Wojska Polskiego w Piastowie. 

Ankieta dotycząca planu sieci dróg powiatu pruszkowskiego dostępna jest na stronie powiat.pruszkow.pl Plan sieci dróg powinien być gotowy pod koniec września.

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.