Sezon grzewczy tuż-tuż. Przypominamy o zakazie spalania odpadów

Region

Rozpoczyna się sezon grzewczy, w związku z tym przypominamy, że nie wolno spalać śmieci w piecach domowych. Sprawdzenia kotła może dokonać straż miejska, a za palenie śmieci grozi mandat do 500 zł, a jeśli osoba ukarana nie przyjmie mandatu, sprawa może trafić do sądu.

To temat, który powraca jak bumerang. Co roku gdy rozpoczyna się sezon grzewczy idąc ulicą czujemy najpierw przykry zapach, gryzący w oczy. Później zauważamy jak z komina jednego z domów wydobywa się ciemny dym. Możecie być pewni, że właściciel spala tam śmieci.

Niestety nie wszyscy wrzucają do pieca to, co powinni. Na krok spalania odpadów decydują się osoby, które pod uwagę biorą oszczędności. Niestety są one pozorne i trwają do pewnego czasu np. plastikowe odpady niszczą piece jak i przewody kominowe. Po kilku latach trzeba będzie wymienić uszkodzone elementy i wydać zaoszczędzoną kwotę. W skrajnych przypadkach dochodzi do pożarów w wyniku uszkodzonej instalacji. Kolejną sprawą jest to, że po prostu szkodzimy środowisku i… sobie samym.

Przede wszystkim spalanie śmieci jest też niezgodne z prawem. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że grożą za to dotkliwe kary finansowe. Sprawdzenia pieca może dokonać straż miejska, a za palenie śmieci grozi mandat do 500 złotych, a jeśli osoba ukarana nie przyjmie mandatu, sprawa może trafić do sądu, gdzie grozi grzywna, ale już do… 5 tys. Złotych (Zgodnie z ustawą o opadach z 14 grudnia 2012 r  i art. 191. „kto termicznie przekształca odpady poza spalarnią odpadów lub współspalarnią odpadów podlega karze aresztu albo grzywny”).

Zatem czego nie wolno spalać? Przede wszystkim: plastikowych butelek, lakierowanego i malowanego drewna, odpadów z gumy, przedmiotów z tworzyw sztucznych, plastikowych toreb z polietylenu itp.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami osoba, która udaremnia lub utrudnia wykonanie kontroli paleniska, popełnia przestępstwo zagrożone karą do trzech lat pozbawienia wolności.

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.