Setki tysięcy podrobionych artykułów w ponad 200 samochodach

Wólka Kosowska

To efekt działań prowadzonych przez Krajową Administrację Skarbową na terenie Wólki Kosowskiej. Wartość towaru oszacowano na ok. 60 mln zł!

W akcji skontrolowania bazaru w Wólce Kosowskiej udział wzięło 300 pracowników i funkcjonariuszy KAS. Nielegalny handel odbywał się na parkingu. Zajętych zostało ponad 200 aut dostawczych, w których znaleziono hurtowe ilości podrobionych artykułów – odzież, obuwie, galanteria i kosmetyki. Przyjazd kilkuset uzbrojonych funkcjonariuszy spowodował masową ucieczkę sprzedawców i właścicieli nielegalnego towaru. Przedstawiciele KAS podkreślają, że była to pierwsza tak duża, zorganizowana akcja.

– Reforma administracji skarbowej, którą przeprowadziliśmy dzięki wsparciu ministra finansów Mateusza Morawieckiego daje nam nowe możliwości walki z przestępczością gospodarczą, nawet w tak trudnych obszarach jak zorganizowany nielegalny handel na dużą skalę. Uprawnienia, które po wprowadzeniu KAS posiadają urzędy celno-skarbowe pozwalają na przeprowadzenie skutecznych działań wymierzonych w czarną i szarą strefę. Weekendowa realizacja jest początkiem dużej akcji KAS wymierzonej w zorganizowaną przestępczość jaka od lat funkcjonuje w Wólce Kosowskiej. Będziemy koncentrować się na likwidacji zarówno obrotu nielegalnym towarem jak i nielegalnego obrotu towarem legalnym – bo z takimi patologiami mamy tam do czynienia. Nasze działania w Wólce Kosowskiej będą miały charakter ciągły a nie incydentalny – zapowiada wiceminister finansów, szef KAS Marian Banaś.

Akcja przeprowadzona w miniony weekend była skierowana przede wszystkim na walke z wprowadzeniem do obrotu towarów z podrobionymi znakami handlowymi znanych marek odzieżowych, galanteryjnych i kosmetycznych. Natomiast ujawniono też inne przedmioty przeznaczone do sprzedaży: noże, gazy bojowe, kastety. W związku z tym zatrzymano dwie osoby.

Ale jak podkreślają pracownicy KAS nocny handel to tylko część problemu, bowiem w halach centrum handlowego w Wólce Kosowskiej sprzedawane są towary, od których nie jest odprowadzany podatek. I zapowiadają zwiększone kontrole. – Wprowadziliśmy 24-godzinne monitorowanie całego obszaru oraz przeprowadzamy zintensyfikowane czynności kontrolne i dochodzeniowo-śledcze. Realizowana jest kontrola drogowa w punktach na drogach dojazdowych do Wólki Kosowskiej. W całodobową akcję drogową zaangażowanych jest blisko 100 funkcjonariuszy – mówi Naczelnik Mazowieckiego Urzędu Celno-Skarbowego Marcin Kopczyk.

Czy to początek końca handlu w Wólce Kosowskiej? Czas pokaże.

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.