Seria potrąceń. Apel o ostrożność

Region

W poniedziałek kilka minut po godz. 16.00 na ul. Dworcowej w Piastowie samochód ciężarowy potrącił 65-latka przechodzącego przez przejście dla pieszych. To kolejny tego typu wypadek. W ciągu kilkunastu ostatnich dni drastycznie wzrosła liczba potrąceń pieszych w Pruszkowie i okolicach.

Na szczęście mężczyźnie nic poważnego się nie stało, trafił do szpitala w stanie dobrym. Podobne zdarzenie miało miejsce także w sobotę (19 grudnia) rano. Na „pasach” u zbiegu ulic Bohaterów Warszawy i Tuwima na granicy Pruszkowa i Piastowa potrącona została 60-letnia kobieta. Z urazem głowy została zabrana przez pogotowie ratunkowe.

Fala wypadków zaczęła się tydzień wcześniej, w sobotę, 12 grudnia. Około godz. 20.00 na przejściu dla pieszych na ul. Bolesława Prusa kierowca Opla Corsy potrącił kobietę i uciekł z miejsca zdarzenia. Kolejne potrącenie w niedzielę, 13 grudnia. Po godz. 16.00, również na ul. Bolesława Prusa i również na przejściu dla pieszych kierowca niebieskiego Matiza nie zatrzymał się po potrąceniu kobiety. Do drugiego w niedzielę wypadku doszło około godz. 18.00 na ul. 3 Maja. Samochód marki Kia jechał w kierunku ul. Poznańskiej i na wysokości ul. Cicheckiego potrącił mężczyznę, który również przechodził przez oznakowanie przejście dla pieszych. Następny wypadek miał miejsce w poniedziałek w Komorowie. Tym razem poszkodowany został 12-latek, który przechodził prawidłowo przez „pasy”.

– Takich przypadków mamy ostatnio bardzo dużo. Być może to kwestia pogody i ograniczonej widoczności, być może braku ostrożności pieszych. Apelujemy o rozwagę – mówi Wojciech Diadia, kierownik pruszkowskiej bazy Falck Medycyna. – Należy pamiętać, że zasada ograniczonego zaufania obowiązuje wszystkich uczestników ruchu drogowego – zaznacza asp. Karolina Kańka, rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Policji w Pruszkowie.

Do jakich zasad powinni stosować się piesi? – Przede wszystkim powinni rozglądać się uważnie. Wiele osób tego nie robi, co widać nawet w pobliżu naszej komendy przy ul. Kraszewskiego po pasażerach wysiadających z WKD, którzy idą przed siebie nie patrząc czy nadjeżdża jakiś pojazd – mówi asp. Kańka. I dodaje: – W szkołach uczymy dzieci podstawowej zasady. Zanim przejdziesz na drugą stronę ulicy spójrz najpierw w lewo, potem w prawo i jeszcze raz w lewo. Dorośli też powinni o tym pamiętać.

Choć noszenie odblasków w terenie zabudowanym nie jest obowiązkowe, to warto jednak rozważyć zakup choćby niewielkich elementów, aby kierowcy mieli szansę z daleka dostrzec, że zbliżamy się do jezdni. – Przejścia dla pieszych są w wielu miejscach nieoświetlone, odblaskowy pasek przyczepiony do torebki lub kurtki to bardzo dobry pomysł – mówi przedstawicielka pruszkowskiej policji.

Warto pamiętać także, że wciąż obowiązują „stare” przepisy ruchu drogowego, a nowelizacja zakładająca, że pierwszeństwo ma pieszy zbliżający się do przejścia dla pieszych, przepadła Senacie. – Prawo o ruchu drogowym zabrania wejścia bezpośrednio pod jadący pojazd, przebiegania, wchodzenia na jezdnię zza przeszkody ograniczającej widoczność. Zobowiązuje do zachowania szczególnej ostrożności, stosowania się do znaków poziomych i pionowych – zaznacza asp. Kańka.

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.