Seniorzy znajdą swoje miejsce w Mediatece

Grodzisk Maz.

Grodziska Rada Seniorów dopiero co zaczęła działać, a już ma pełne ręce roboty. Skonsultuje projekt Domu Dziennego Pobytu dla osób starszych, który znajdzie miejsce w Mediatece, jednej z większych miejskich inwestycji.

Rada, której zadaniem jest reprezentowanie starszych mieszkańców miasta i gminy, na pierwszym inauguracyjnym posiedzeniu spotkała się w poniedziałek, 18 stycznia. Piętnastoosobowy skład od razu zaangażowano do poważnego projektu, przeznaczonego właśnie dla seniorów. Mediateka ma stać się kulturalnym centrum aktywizacji, spełniać potrzeby i oczekiwania wszystkich grup wiekowych, ale z naciskiem na osoby które wkraczają w jesień życia. Obiekt ma powstać przy ulicy Bartniaka. 

Jak dokładnie będzie wyglądał? Parter ma być zagospodarowany jako strefa integracji społecznej ze szczególnym uwzględnieniem potrzeb seniorów. Na pierwszym piętrze ulokowana zostanie strefa usług bibliotecznych. Dla osób starszych Mediateka ma stać się miejscem spędzania wolnego czasu, rozwijania zainteresowań oraz wspierania kondycji fizycznej. 

– Budynek będzie dedykowany osobom starszym i będzie spełniał wiele funkcji. Będzie można tam przyjść, wypić kawę, zjeść tani obiad, poczytać, posiedzieć w sali kominkowej, porozmawiać ze swoimi rówieśnikami. Będzie  również możliwość posłuchania e-booka, obejrzenia filmu. Duża sala zostanie przeznaczona dla Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Powstanie sala do rehabilitacji, pokój lekarza, gdzie będzie można skorzystać z porady. Będzie tam także sala prób muzycznych, bo w środowisku senioralnym mamy osoby, które mają swoje zespoły muzyczne, grają na instrumentach – mówi Urszula Chrzanowska, naczelnik Wydziału Przygotowania Inwestycji i Funduszy Zewnętrznych w grodziskim magistracie. 

Projekt jest już gotowy i został zaprezentowany radzie na jej pierwszym posiedzeniu. Seniorzy mają czas do połowy lutego na wnoszenie swoich uwag. Mogą proponować m.in. pomysły na zagospodarowanie poszczególnych pomieszczeń. A jakie były ich pierwsze wrażenia? – Byli zachwyceni – mówi Urszula Chrzanowska. – Nie mogło być inaczej, to będzie wspaniały obiekt – dodaje.

Mediateka ma być miejscem przyjaznym, „zapraszającym”. – Chodzi o to, żeby osoby starsze wyciągnąć z domów, aby nie pozostawiać ich w samotności. W tym wieku, będąc wdową czy wdowcem trudno jest nawiązywać nowe znajomości, bo jak to zrobić, wyjść na ulicę i tam szukać nowych przyjaciół? Chcemy, żeby Mediateka była miejscem, gdzie oderwą się od swoich czterech ścian – wyjaśnia grodziska naczelnik.
 
Kiedy budynek powstanie? Tego na razie nie wiadomo. Realizacja inwestycji zaplanowana jest na lata 2016-2017. W tegorocznym budżecie zarezerwowano 1,4 mln zł na ten cel. To jednak kwota zbyt mała w stosunku do potrzeb. – Będziemy ubiegać się o dofinansowanie ze źródeł unijnych i krajowych. Prawdopodobnie będzie to składanka małych dotacji, które razem dadzą większą sumę – zaznacza Urszula Chrzanowska.

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.