Sarkofag Piłsudskiego ponownie w Milanówku

Milanówek

W lutym ubiegłego roku sarkofag Marszałka Józefa Piłsudskiego trafił do Akademii Sztuk Pięknych, gdzie został poddany pracom konserwatorskim. Po ponad roku wraca do Milanówka.

W latach 30. ubiegłego wieku powstały dwie pokryty sarkofagów Marszałka Piłsudskiego. Autorem projektu był Jan Szczepkowski, jeden z najlepszych rzeźbiarzy Polski międzywojennej. Pod koniec lat 30. na podstawie modelu gipsowego miał powstać sarkofag z czerwonego granitu. II wojna światowa uniemożliwiła realizację tego projektu.

Na długi czas kwestia sarkofagu popadła w zapomnienie. W latach powojennych o jego losie nie wiadomo było zbyt wiele. Nastąpił jednak pewien przełom. W latach 70. obecność sarkofagu odnotowano w willi Waleria w Milanówku należącej do Szczepkowskiego, który zmarł w 1964 roku.

Dopiero w 2007 roku budynek wraz z dziełami artysty trafił w ręce miasta. Milanówek odkupił willę od spadkobierców artysty. W 2015 roku uznano, że konieczna jest ich renowacja. Zadanie zostało wykonane w ramach pracy magisterskiej dotyczącej konserwacji i niestabilności podłoża projektu konstrukcyjnego. Pracę nadzorował profesor Janusz Smaza z Akademii Sztuk Pięknych. Po wykonaniu niezbędnej dokumentacji dotyczącej stanu pokrywy przed rozpoczęciem prac sarkofag został przewieziony z Milanówka do ASP. 

Jakie są efekty renowacji? O tym mieszkańcy Milanówka będą mogli przekonać się na własne oczy. 26 czerwca o godz. 19.00 w kaplicy kościoła Matki Bożej Bolesnej przy ul. Szkolnej udostępniona zostanie pokrywa sarkofagu Marszałka Piłsudskiego. Jednak to niejedyna taka okazja. Mieszkańcy Milanówka będą mogli zobaczyć sarkofag w każdą niedzielę po mszy św. o godz. 12.30.

Warto nadmienić, że zrealizowanie prac konserwatorskich było możliwe dzięki funduszom miejskim.

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.