Samorządy protestują w sprawie gazociągu

Uncategorized

Dziewięć gmin oprotestowało w oficjalnym piśmie propozycję przebiegu gazociągu Rembelszczyzna-Mory-Wola Karczewska. W swoim stanowisku zwracają uwagę na niedopuszczalny sposób prac nad projektem instalacji, bez zważania na dobro mieszkańców.

Samorządy z powiatów: pruszkowskiego, piaseczyńskiego i warszawskiego-zachodniego protestują przeciwko kontrowersyjnemu projektowi poprowadzenia gazociągu w ich miejscowościach. Za inwestycję odpowiedzialna jest firma Gaz-System S.A. Firma określa się jako strategiczna dla polskiej gospodarki i bezpieczeństwa energetycznego kraju. Jednak, według dziewięciu gmin, operator zaprojektował przebieg gazociągu nie biorąc pod uwagę dobra lokalnych społeczności.
 
Samorządowcy zarzucają firmie brak odpowiednich konsultacji. – Już teraz na etapie prac projektowych powinniście państwo podjąć rozmowy z władzami samorządowymi, reprezentującymi lokalną społeczność i ustalić optymalne warunki realizacji inwestycji, uwzględniając ustalenia miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego i Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego – czytamy w piśmie podpisanym przez włodarzy gmin: Pruszkowa, Brwinowa, Piastowa, Ożarowa Mazowieckiego, Raszyna, Starych Babic, Lesznowoli, Michałowic i Nadarzyna.
 
Dodatkowo podkreślają, że ignorowanie samorządów w tej sprawie jest skandaliczne. – Niedopuszczalny jest dotychczasowy sposób prowadzenia rozmów z Państwa strony polegający na dezinformacji oraz ignorowaniu roli samorządu lokalnego – twierdzą samorządowcy.
 
Ustawa o inwestycjach w zakresie budowy terminalu gazu ziemnego daje dużą swobodę w możliwości przeprowadzenia budowy. Jednak nie zwalnia go z pomijania interesu mieszkańców. Sprawę będziemy monitorować na bieżąco.

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.