Samochód SLDł chlubą pruszkowskiej straży pożarnej

Region

Lekki samochód dowodzenia i łączności – tak brzmi pełna nazwa najnowocześniejszego pojazdu, który jest w posiadaniu pruszkowskiej PSP.

SLDł został zbudowany na podwoziu volkswagena. Jest to pojazd najnowszej generacji. W całej Polsce znajduje się zaledwie kilka takich samochodów. – Koszt tego typu pojazdu to wydatek rzędu 1,5 miliona złotych – poinformował nas st. bryg. mgr Paweł Frątczak, rzecznik prasowy komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej. – Dzięki zaawansowanej technologii, która została zainstalowana w SLDł, jesteśmy w stanie stworzyć zupełnie odrębną sieć komunikacyjną o zasięgu 20-30 km – podkreślił Karol Kroć.

W ostatnim czasie załoga pruszkowskiego SLDł uczestniczyła w działaniach ratowniczych na terytorium Rosji. Akcja prowadzona była w dniach od 9 do 17 sierpnia. W samej misji uczestniczyło 4 strażaków z KP PSP w Pruszkowie. – Pojazd obsługiwany był przez 2 operatorów i 2 kierowców-ratowników – powiedział mł. kpt. Karol Kroć, rzecznik pruszkowskiej PSP. Pełny skład załogi stanowili st. kpt. Lesław Pawul (operator i dowodzący zastępem SLDł), mł. kpt. Emil Smoliński (operator), st. str. Jacek Suszyński (ratownik-kierowca) oraz st. str. Tomasz Wróbel (ratownik-kierowca).

– Rosjanie z zachwytem patrzyli nie tylko na samochód SLDł, ale również na cały pozostały sprzęt, który uczestniczył w misji – zaznaczył Frątczak. – Z dużym podziwem spotkała się również sama organizacja akcji. Zaawansowany sprzęt umożliwił nam doskonałą współpracę z jednostkami z innych krajów, które również były obecne na misji – dodał.

Udało nam się ustalić, że do końca listopada w pruszkowskiej KP ma pojawić się kolejny nowoczesny pojazd. Będzie to samochód ze specjalnym dźwigiem zbudowany na podwoziu 12-tonowego MANa. Pojazd będzie wykorzystywany głównie do akcji ewakuacyjnych i ratowniczych oraz przy wypadkach samochodowych.

Strażacy KP PSP Pruszków po powrocie z misji – Zbiórka w Suwałkach- (od lewej mł. kpt. Emil Smoliński,
st. str. Jacek Suszyński, st. str. Tomasz Wróbel, st. kpt. Lesław Pawul)


Dowództwo Kompanii Mazowsze oraz obsada SLDł (od lewej st. str. Tomasz Wróbel, st. bryg. Jarosław
Ufnal – Dowódca Komapanii „Mazowsze”, mł. kpt. Emil Smoliński, st. kpt. Lesław Pawul, st.kpt. Mariusz
Woźnialis – Z-ca Dowódcy Kompanii „Mazowsze”)


Od lewej st.kpt. Lesław Pawul oraz mł. kpt. Emil Smoliński podczas wykonywania zadań w samochodzie Dowodzenia i Łączności SLDł


Spalony las


Przejazd kolumny

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.