Są chętni na zaprojektowanie drugiego toru dla WKD

Region

Warszawska Kolej Dojazdowa otworzyła oferty w przetargu na opracowanie projektu budowy drugiego toru na odcinku Podkowa Leśna-Grodzisk Mazowiecki. Zgłosiło się aż osiem firm, a większość propozycji mieści się w możliwościach finansowych przewoźnika.

Kwota, jaką WKD chce przeznaczyć na to zadanie to ponad 4,8 mln zł. Z ośmiu ofert, jakie spółka otrzymała od zainteresowanych wykonawców, tylko jedna przekracza tę sumę. Wiele wskazuje zatem, że postępowanie uda się doprowadzić do szczęśliwego finału i wybrać wykonawcę dokumentacji dla tej ważnej inwestycji.

Teraz WKD zajmie się szczegółową analizą otrzymanych propozycji. Jest na to czas. Przewoźnik zakłada, że umowa z firmą, któa zwycięży w przetargu zostanie podpisana w czerwcu tego roku. A jak wyglądają pozostałe terminy? – Projekt wraz z uzgodnieniami i decyzją o pozwolenie na budowę powinien zostać przygotowany do sierpnia 2020 r. Na tej podstawie we wrześniu 2020 r. założono ogłoszenie postępowania o udzielenie zamówienia publicznego na wybór wykonawcy robót budowlanych, które rozpoczęte w lutym bądź marcu 2021 r. potrwałyby nie dłużej niż 2 lata. Zakończenie realizacji projektu zgodnie z aktualnie przyjętym harmonogramem przewiduje się w marcu 2023 r. – mówi Krzysztof Kulesza, rzecznik prasowy WKD.

Inwestycja obejmie siedmiokilometrowy odcinek linii 47, przebudowę dwóch stacji i sześciu przystanków. Jak zaznacza przewoźnik, pozwoli to na poszerzenie oferty „wukadki” i skrócenie czasu przejazdu.

 •  
 •  
 •  
 •   
 •  
 •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.

Komentarze 9

9 odpowiedzi na “Są chętni na zaprojektowanie drugiego toru dla WKD”

 1. Skandal pisze:

  Rozebranie i odbudowanie 2 torów kolejowych na LK447 trwało rok. Tutaj sama budowa jednego toru ma trwać dwa lata. Czyli mamy aż 4 razy dłużej.

 2. Brwinowianin pisze:

  a to się zreflektowali !!! Przecież już kiedyś były dwa tory do Grodziska ! Uznano wówczas że WKD to przeżytek i nikomu nie potrzebna zbyt powolna kolejka… 🙂 !
  Podobnie wygląda sytuacja PKP, kiedy to rząd PO-KO (nierząd) zlikwidował tysiące kilometrówe lokalnych linii kolejowych np. na Dolanym Śląsku ! Kto logicznie myślący likwiduje połaczenia kolejowe , czy w ogóle całe linie kolejowe !!!???
  – TRZEBA TOTALNIE NIE ROZUMIEĆ PODSTAWOWYCH PRAW I POTRZEB SPOŁECZNYCH I POWIAZANYCH Z TYM ZASAD EKONOMI !
  – i jeśli ktoś dziś nie widzi jakie rządy wyniszczały Polskę i ulega antypolskiej propagandzie TVN i w ogóle niepolskim mediom, to sam sobie krzywdę robi.

 3. Za długo pisze:

  W 18 miesięcy powinni wyrobić się z budową o ile nie będą ci sami spece co modernizują LK447 z Warszawy do Grodziska. Podobnie z projektowaniem. W 6-9 miesięcy też powinni się wyrobić. WKD trochę rozciąga te przetargi.

  • kjkjkj pisze:

   @za długo: nie jestem specjalistą, ale wydaje mi się że budowa torów kolejowych z infrastrukturą i sterowaniem w 18 miesięcy w terenie zurbanizowanym to jednak nie takie hop.

  • z. pisze:

   Uzgodnienia to drugie tyle jak sam projekt.

  • re "Za długo" pisze:

   Sorki, wiem co znaczy zwrot „uzgodnienia”. To w teorii jest łatwe, w praktyce niestety nie. Masz odwołania, zaskarżenia itp. to jeszcze pół biedy, bo niektóre z nich odkrywają nielegalne instalacje które ktoś w tym momencie próbuje zalegalizować, a „kolizje” trzeba usuwać na swój koszt. Później, w trakcie budowy znów wychodzą jakieś „kolizje”, trzeba je uzgadniać, przebudowywać. Dziś nawet na polu ziemniaków znajdziesz tyle instalacji, że głowa mała, a co dopiero w tak atrakcyjnym terenie. Połowa z tych instalacji leży nielegalnie, nie jest naniesiona na plany, a są społecznie niezbędne i ich właściciele w tym momencie na siłę próbują je zalegalizować. To wydłuża cały proces, a szkoda.

   • Wilku Starszy pisze:

    Ano nie jest to takie proste. A tłumaczyć możesz, ale „mądrość ludowa” wie lepiej, ma być szybko, na już i na pewno się da, tylko odpowiedzialnym się nie chce. Jeszcze Ci napiszą, że się wymądrzasz.

  • jbcpis pisze:

   tak, w tydzień…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły