Ryżowa bez dotacji

Region

Powiaty pruszkowski i grodziski oraz gminy Pruszków, Jaktorów i Błonie otrzymają pieniądze z rządowego programu na rozwój infrastruktury drogowej. Początkowo w tym gronie była gmina Michałowice, która chciała uzyskać wsparcie dla przebudowy ul. Ryżowej. Czy inwestycja zostanie zrealizowana bez wsparcia?

„Program rozwoju gminnej i powiatowej infrastruktury drogowej na lata 2016 – 2019” to odpowiednik wcześniej obowiązującego „Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych” potocznie nazywany „schetynówką”. Zasady nie uległy znacznej zmianie: gminy i powiaty mogą ubiegać się o rządowe wsparcie na ważne inwestycje drogowe. Tuż przed końcem 2015 r. wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera opublikował listę zarekomendowanych wniosków lokalnych samorządów. Do wojewody wpłynęły 192 wnioski, z czego 144 spełniły wymogi formalne. Finalnie do dofinansowania zostały zgłoszone 42 inwestycje, chodzi tu o  przebudowę 23 dróg gminnych i 19 powiatowych. Co ciekawe lista, która trafi na biurko ministra różni się nieco od tej zaprezentowanej na początku grudnia 2015 r.

Na wstępnej liście rankingowej typowane do dofinansowania były 24 przedsięwzięcia. Wśród nich były trzy inwestycje gminne z naszego regionu, które miały być realizowane w Pruszkowie, gminie Jaktorów i gminie Michałowice. O pieniądze ubiegały się również gminy Błonie, Nadarzyn i Żabia Wola jednak ich wnioski nie uzyskały odpowiedniej liczy punktów. Ostatecznie jednak lista, która trafi do ministra zawiera 23 inwestycje gminne. O ile Pruszków i gmina Jaktorów pieniądze na swoje inwestycje mają już zapewnione, o tyle Michałowice muszą obejść się smakiem. Finalnie ich wniosek na przebudowę ul. Ryżowej w Opaczy Kolonii „wypadł” ze stawki i trafił na 26. miejsce. Na listę dofinansowań „wskoczyła” jednak inwestycja gminy Błonie (Poprawa bezpieczeństwa i parametrów technicznych lokalnej sieci drogowej w gminie Błonie usprawniającej ruch od drogi krajowej DK92 do drogi wojewódzkiej 579 i 720 oraz dojazd do węzła Tłuste autostrady A2 – kontynuacja rozbudowy drogi gminnej 410194W i przebudowa drogi gminnej 410129W).

Kłopot w tym, że gmina Michałowice wybrała już wykonawcę przebudowy ul. Ryżowej. Czy brak dofinansowania dla tej inwestycji sprawi, że gmina będzie musiała zerwać umowę? To pytanie zadaliśmy wójtowi Michałowic Krzysztofowi Grabce. – Szacowaliśmy, że ta inwestycja będzie kosztować prawie 2,8 mln zł. Jesteśmy już po przetargu i wiemy, że na przebudowę Ryżowej wydamy 1,7 mln zł – przyznaje Krzysztof Grabka. Wójt Michałowic liczy również na to, że uda się jeszcze pozyskać pieniądze z rządowego programu. – Nasza inwestycja jest na 26. miejscu, a dwa wnioski, które są przed nami opiewają na niewielkie kwoty (po 300 tys. zł – przyp. red.). Wcześniej zdarzało się już tak, że wnioski spoza głównej listy dostawały pieniądze, które pojawiły się po przetargach. Liczymy, że tak będzie i w tym roku. Mamy nadzieję, że i dla nas starczy pieniędzy, ale jeśli się tak nie stanie, to i tak będziemy realizować przebudowę Ryżowej – zapewnia wójt.

Na pieniądze z rządowego programu mogą również liczyć powiaty pruszkowski i grodziski. Powiat pruszkowski otrzyma dofinansowanie na kolejny etap przebudowy drogi powiatowej 3111W Domaniew – Brwinów, a powiat grodziski dostanie połowę pieniędzy, czyli 1,9 mln zł, na trzeci już etap przebudowy drogi Grodzisk – Józefina.

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.