Ruszyła rewitalizacja stawów

Grodzisk Maz.

Rozpoczęła się przebudowa Stawów Walczewskiego w Grodzisku Mazowieckim. Wartość inwestycji wynosi niemal 2 mln zł.

W połowie listopada informowaliśmy, że wykonawca w przeciągu kilku dni zjawi się na placu budowy. Jednak tak się nie stało. Mimo wszystko, termin zakończenia inwestycji nie jest zagrożony. Zgodnie z harmonogramem do końca tego roku stawy miały zostać przygotowane do gruntownych robót. – Wykonawca wszedł na plac budowy i rozpoczął prace przygotowawcze. Ryby zostały odłowione przez koło wędkarskie, a obecnie spuszczana jest woda ze zbiorników – mówi Stanisław Olkowski, kierownik Obsługi Techniczno-Inwestycyjnej Urzędu Miasta w Grodzisku Mazowieckim. – Od 1 stycznia 2016 roku zaczną się prace właściwe – dodaje.

Ryby przeniesiono do zastępczego zbiornika. Przed przystąpieniem do robót sprawdzono czy na terenie inwestycji nie występują chronione gatunki roślin i zwierząt. Ponadto przeprowadzono oględziny obszaru pod kątem obecności małych ssaków, płazów i gadów. Należy zapewnić im bezpieczne opuszczenie terenu budowy lub przetransportować na tereny o zbliżonym charakterze.

Jakie prace budowlane przewidziano? Wykopany zostanie nowy zbiornik wodny, a istniejący będzie pogłębiony. Wykonawca m.in. przebuduje pomost, wzmocni skarpy, wyreguluje rzekę Rokiciankę czy wybuduje chodniki.

Po rewitalizacji, teren pomiędzy ulicami Nadarzyńską i Batorego będzie składał się z dwóch akwenów wodnych. Rozdzieli je grobla poprzeczna z kładką komunikacyjną i przesmykiem pod nią. Pod wodą przewidziano głębiny na zimowiska dla ryb, zaś na jednym z akwenów pojawi się wyspa zaadaptowana na siedlisko dla ptaków.

Stawy Walczewskiego nie będą pełniły tylko roli rekreacyjnej, lecz także gaśniczą oraz przeciwpowodziową. Planowane zakończenie inwestycji to koniec kwietnia 2017 roku. Jednak jak mówią urzędnicy, wszystko powinno zakończyć się do końca przyszłego roku.

Tak będą wyglądały Stawy Walczewskiego po przeprowadzonej rewitalizacji:

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.