Rusza Uniwersytet Dziecięcy

Region

23 października, w sobotę, wykładem inauguracyjnym pt. „Meteorologia bez tajemnic” rusza Uniwersytet Dziecięcy w Grodzisku Mazowieckim.

Po sukcesach grodziskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, Stowarzyszenie Europa i My przygotowało niezwykłą ofertę tym razem dla najmłodszych mieszkańców gminy Grodzisk Mazowiecki. Już w najbliższą sobotę, 23 października, w Auli Zespołu Szkół Technicznych i Licealnych przy ul. Kilińskiego 8a rozpoczną się nietypowe zajęcia dla dzieci w wieku 8-13 lat. Wykład dla młodych studentów nt. rodzajów pogody wygłosi Jacek Orłowski z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Dzieci w atrakcyjny i nietypowy dotąd sposób dowiedzą się m.in. skąd się bierze deszcz, dlaczego wieje wiatr, jak powstają błyskawice w czasie burzy.

Pierwszy uniwersytet dla dzieci powstał w 2002 r. w Tybindze w Niemczech. W Europie działa około 200 takich uczelni i ciągle powstają kolejne. Również w Polsce przybywa uniwersytetów dla dzieci, działają one jednak głownie w dużych miastach wojewódzkich.

– Ideą jaka nam przyświeca jest rozbudzanie zainteresowania młodych osób zdobywaniem szeroko rozumianej wiedzy o otaczającym je świecie – mówi Daniel Prędkopowicz, prezes Stowarzyszenia Europa i My. – Poprzez zajęcia na Uniwersytecie Dziecięcym chcemy promować samo uczenie się, dociekanie i poznawanie często nowych i nieznanych do tej pory tajników rządzących światem. To zaprocentuje w ich dalszej edukacji. Kto wie, być może wśród grona naszych małych studentów rośnie jakiś noblista – dodaje Prędkopowicz.

`Nowatorstwo tego pomysłu polega na założeniu, że dzieci w wieku 8-13 lat mają możliwość uczenia się poprzez bezpośredni kontakt z autorytetami akademickimi w danej dziedzinie. Wykłady przygotowują i przeprowadzają pracownicy naukowi wyższych uczelni z którymi współpracuje Uniwersytet Dziecięcy. – Sposób przekazywania wiedzy jest adekwatny do wieku uczestników i odbywa się w atmosferze zabawy i pasjonującej przygody – tłumaczą Jolanta Szczygielska i Krystyna Rymaszewska-Prędkopowicz, koordynatorki Uniwersytetu. – Nie zmienia to faktu, że młodzi studenci zgłębiają tajemnicę ludzkiego mózgu, podążają ścieżkami odkryć paleontologicznych, poznają prawa fizyki. Spotkania, w ramach Uniwersytetu Dziecięcego, stają się inspiracją do rozbudzania własnych pasji poznawczych i kreowania naukowych zainteresowań – dodają.

Dzieci mogą uczęszczać na zajęcia z różnych dziedzin. Wykłady odbywać się będą na początku raz w miesiącu. Mali studenci nie będą zdawać egzaminów, ale zdobywać zaliczenia potwierdzane są w indeksach.

– Jestem przekonany, że powołanie Uniwersytetu Dziecięcego w Grodzisku Mazowieckim, wzbogaci ofertę edukacyjną miasta, będzie doskonałym uzupełnieniem zajęć szkolnych, miejscem gdzie rozwijać będą się mogły pasje i talenty naszych dzieci – konkluduje Daniel Prędkopowicz. Organizatorzy mają również nadzieję, że działania podejmowane przez uniwersytet przyczynią się także do wyrównywania szans edukacyjnych dzieci, które z różnych powodów nie mogą korzystać z innych ofert.

Zapisy na Uniwersytet Dziecięcy odbywają się w każdy wtorek i piątek w godz. 17.00-19.00 w Centrum Kultury w Grodzisku Mazowieckim, wejście A, II piętro. tel. 508 157 168 lub 602 572 180, e-mail. stowarzyszenie@europaimy.org

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.