Rozpoczną od budowy przedszkola

Parzniew

O tym, że w Parzniewie miał powstać kompleks szkolny informowaliśmy już kilka lat temu. Postanowiliśmy wrócić do tematu. Jak dowiedzieliśmy się, inwestycja nie trafiła do szuflady, a tylko opóźniła przez zmiany w oświacie. Budowa ma wystartować w przyszłym roku.

Obiekt powstanie, ale nie za jednym zamachem. Pierwszym etapem będzie wybudowanie przedszkola z kuchnią i stołówką, następnie ośmioklasowej szkoły podstawowej, a w ostatniej fazie hali sportowej. Warto przypomnieć, że plany związane z powstaniem kompleksu szkolno-przedszkolengo w Parzniewie sięgają 2012 r., kiedy to gmina Brwinów nabyła działkę o powierzchni 3 ha zlokalizowaną przy ul. Przyszłości z przeznaczeniem na wybudowanie opisywanego obiektu. Następnie w lipcu 2015 r. zawarto umowę na wykonanie dokumentacji projektowo-kosztorysowej. Rok później gmina otrzymała potwierdzenie ostateczności decyzji pozwolenia na budowę. Niestety wkrótce okazało się, że cała inwestycja musi poczekać…

Wszystko przez zmiany w oświacie, a dokładniej chodzi o likwidację gimnazjów i zastąpienie ich ośmioklasowymi szkołami podstawowymi. Wymusiło to m.in. wprowadzenie zmian w dotychczasowym projekcie kompleksu szkolno-przedszkolnego, głównie budynku, w którym znalazłaby się szkoła podstawowa, bo pierwotnie zaprojektowano szkołę dla sześciu roczników.

– Jesienią 2015 r. z hasłem likwidacji gimnazjów i przywrócenia szkół podstawowych ośmioklasowych wybory wygrało Prawo i Sprawiedliwość. Byliśmy wtedy na końcowym etapie projektowania, a niedługo potem otrzymaliśmy pozwolenie na budowę. Jednak nie uruchamialiśmy tematu budowy słysząc zapowiedzi o planowanych zmianach w systemie oświaty. Nie mogliśmy pozwolić sobie na rozpoczęcie budowy zbyt małej szkoły. Rzeczywiście, w grudniu 2016 r. ustawa została przegłosowana w sejmie, a w styczniu 2017 r. podpisał ją prezydent. Szybko zdecydowaliśmy o konieczności modyfikacji projektu i dostosowania planowanego budynku do nowych przepisów– mówi Arkadiusz Kosiński, burmistrz gminy Brwinów.

Główną zmianą jaką należy wprowadzić, to powiększenie powierzchni budynku szkoły podstawowej. – Natrafiliśmy jednak na problem taki, że na posiadanej działce nie zapewnilibyśmy wymaganego wskaźnika powierzchni biologicznie czynnej. Plan miejscowy dopuszcza zabudowanie nieruchomości do pewnego poziomu i koniec. Więcej nie można… Dlatego rozpoczęliśmy rozmowy z Agencją Nieruchomości Rolnych, która posiada sąsiednie grunty i w lipcu minionego roku udało się nam uzyskać zgodę od ANR na powiększenie naszej działki szkolnej – zaznacza Kosiński.

Pod koniec stycznia wydzielono dwie działki. Jedną z nich gmina może nabyć nieodpłatnie, drugą musi kupić od ANR. Finalizacja tej transakcji ma nastąpić w ciągu kilku tygodni. Mając zapewniony dodatkowy grunt gmina zleciła aktualizację dokumentacji projektowej budowy kompleksu szkolnego. Zatem powstaje główne pytanie: kiedy rozpocznie się budowa? Najpierw powstanie przedszkole wraz ze skrzydłem kuchni i stołówki oraz potrzebną infrastrukturą w postaci m.in. placu zabaw, dojazdów czy miejsc parkingowych. Pieniądze na aktualizację dokumentacji zostały zarezerwowane w tegorocznym budżecie gminy. Przetargu na budowę przedszkola należy spodziewać się wiosną przyszłego roku. Od tego jak szybko uda się go rozstrzygnąć będzie zależał dokładny czas rozpoczęcia prac budowlany. Według założeń przedszkole w Parzniewie przyjmie pierwsze dzieci od 1 września 2020 r.

Następnie siły zostaną skierowane na powstanie szkoły podstawowej. – Przedszkole zaczyna funkcjonować, przyjmujemy 3-latki i 4-latki, które będą do niego uczęszczać do szóstego roku życia. Oznacza to, że najpóźniej po kolejnych trzech latach musimy mieć tutaj szkołę z salą wielofunkcyjną na zajęcia gimnastyczne. Wtedy dzieci przejdą płynnie z przedszkola do szkoły podstawowej. To termin bezpieczny, zupełnie bez zagrożenia – wyjaśnia burmistrz Brwinowa. – W kolejnym etapie musimy wybudować halę sportową, która powinna być gotowa najpóźniej przed kolejnym etapem edukacji, tj. rozpoczęciem nauki dzieci w klasie IV. W naszym projekcie przewidzieliśmy również budowę boisk wielofunkcyjnych z bieżniami lekkoatletycznymi – dodaje.

Docelowy kompleks złożony z przedszkola, szkoły podstawowej, hali sportowej i boisk sportowych będzie kosztował około 40 mln zł.

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.