Rowery pojadą w dwóch kierunkach

Region

Jest zgoda miasta na wprowadzenie dwukierunkowego ruchu rowerów na drogach jednokierunkowych w mieście. Pruszkowski ratusz wyszedł naprzeciw inicjatywie zgłoszonej przez Stowarzyszenie Integracji Stołecznej Komunikacji (SISKOM).

Stowarzyszenie wystąpiło

z wnioskiem o dopuszczenie dwukierunkowego ruchu rowerów na pruszkowskich ulicach jednokierunkowych jeszcze w grudniu (pisaliśmy o tym w „Gazecie WPR” z 10 grudnia 2010 r.). W skierowanej do SISKOMU odpowiedzi z 4 lutego, wiceprezydent Pruszkowa Andrzej Kurzela poinformował, że zarządca dróg gminnych na terenie miasta będzie sukcesywnie zlecał wprowadzanie ruchu rowerowego na drogach jednokierunkowych, a tam, gdzie będzie to możliwe, także na chodnikach. Jak podkreślił wiceprezydent Kurzela, propagowanie przez SISKOM zdrowego stylu życia polegającego na codziennej jeździe rowerem, jest godne naśladowania i szerokiego rozpowszechniania wśród społeczeństwa. – To brzmi pozytywnie i napawa nadzieją na przyszłość – skomentował odpowiedź miasta Łukasz Oleszczuk z SISKOMU

Żeby nie łamać przepisów
SISKOM zgłosił wniosek dlatego, że przepisy ruchu drogowego dopuszczają możliwość dwukierunkowego ruchu rowerów po drogach jednokierunkowych pod warunkiem wprowadzenia odpowiedniego oznakowania. Zdaniem przedstawicieli organizacji, warunki jazdy rowerem w mieście można w ten sposób poprawić szybko i niewielkim kosztem.
Zgodnie z przepisami ruchu drogowego, rowerzyści powinni jeździć po jezdni lub po wydzielonej drodze – ścieżce rowerowej. Jeśli jednak ścieżki rowerowej nie ma, a ulica jest jednokierunkowa, rowerzyści muszą podporządkować się przepisom i jeździć tylko w jednym kierunku. To oznacza niepotrzebne komplikacje i konieczność nadkładania drogi. Wielu rowerzystów łamało przepisy i jeździło pod prąd lub chodnikiem. Policja jednak przymykała na to oko.

Wystarczy postawić znaki

Większość pruszkowskich ulic jednokierunkowych spełnia warunki konieczne, by mógł się nimi odbywać dwukierunkowy ruch rowerów. – Wystarczy, by pod znakiem drogowym informującym o drodze jednokierunkowej z jednej strony i zakazującym wjazdu w ulicę jednokierunkową z drugiej, znalazły się znaki T22 „Nie dotyczy rowerów” – mówił Łukasz Oleszczuk, uzasadniając złożenie wniosku do pruszkowskiego urzędu miejskiego.

Ul. Kraszewskiego i…

Według informacji wiceprezydenta Kurzeli, w pierwszej kolejności zostanie zlecony projekt zmiany organizacji ruchu na ul. Kraszewskiego oraz na jednej z pozostałych ulic jednokierunkowych. – Na razie jednak nie można jeszcze powiedzieć, która to będzie ulica – mówi Andrzej Kurzela. Okaże się to podczas przygotowywania projektu. Zdaniem Łukasza Oleszczuka, przygotowywane obecnie studium uwarunkowań zagospodarowania przestrzennego miasta stwarza okazję, by uwzględnić także rozwój ruchu rowerowego Należałoby zlecić opracowanie koncepcji dróg rowerowych. Dzięki temu powstałby dokument, który wyznaczałby strategię miasta w tej dziedzinie na następne lata.

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.