Rowerem i skuterem. Piastów będzie korzystał z „sharingu”

Piastów

Już wkrótce w Piastowie zacznie funkcjonować całkiem nowy system „sharingu”, czyli wypożyczania rowerów miejskich, a także skuterów elektrycznych. Jak zachwalają urzędnicy, to pierwszy taki model w Polsce.

Na terenie miasta pojawi się 20 skuterów i 30 rowerów, z których będzie można korzystać przy pomocy aplikacji na smartfony. Nowością jest brak tradycyjnych stacji wypożyczeń. – Dzięki formule 4-tej generacji (bez stacji) pojazdy można wypożyczać i oddawać w dowolnym miejscu na terenie miasta bez potrzeby szukania stacji. Strefa Piastowa została także połączona ze strefą Warszawy, tym samym umożliwiając bezproblemowe poruszanie się pomiędzy obydwoma miastami. Lokalizacja i sam proces wypożyczenia można przeprowadzić bezpośrednio ze swojego smartfona – informuje piastowski urząd.

Aby wypożyczyć skuter należy wejść na stronę JedenSlad.pl i pobrać odpowiednią aplikację. Jak wyglądają koszty? – Rozliczanie przejazdów następuje jedynie za minuty jazdy (pierwsze 2 minuty gratis) w dwóch modelach: bez zobowiązań (69 groszy za minutę jazdy i 10 groszy za minutę pauzy gdy skuter jest zarezerwowany np. podczas zakupów) i abonamentowym (miesięczne i roczne) gdy cena za minutę jazdy spada do 39 groszy. Dołączenie do sieci wymaga aktywacji konta (49 zł, które daje 210 minut doładowania konta – startowe minuty jazdy kosztują zaledwie 23 grosze). Każdy ze skuterów umożliwia jazdę dwóm osobom oraz jest w pełni wyposażony (kufry z dwoma kaskami i jednorazowymi czepkami higienicznymi) – czytamy w komunikacie miasta.

Zdecydowanie mniej kosztować będzie wypożyczenie roweru. Zapłacimy 1 zł za 30 minut. Konieczne będzie jednak wcześniejsze opłacenie kaucji w wysokości 99 zł. Aplikacja dostępna jest na stronie www.acro.bike.

Na naszych telefonach zobaczymy też informację, gdzie skutera czy roweru szukać. I choć stacji nie ma, to na terenie miasta wyznaczono strefy, w których wskazane jest zostawianie jednośladów. Widać je na mapce:

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.