Rośnie ilość nierzetelnych pracodawców

Region

Aż o 25 proc. w porównaniu do zeszłego roku wzrosła ilość przypadków, w których pracodawcy nie wypłacają wypłaty swoim pracownikom. Dane te dotyczą województwa mazowieckiego.

Według statystyk Okręgowej Inspekcji Pracy w Warszawie w okresie od stycznia do czerwca 2009 roku wydano 573 decyzje płacowe oraz 1767 wniosków związanych z nieprawidłowościami w zakresie wypłaty wynagrodzeń. W tym samym okresie czasu tego roku inspektorzy wydali 857 decyzji płacowych i 2068 wniosków skierowanych do pracodawców. Z tych danych wynika, że aż o 1/4 wzrosła ilość nieprawidłowości w kwestii wypłat dla pracowników.

Niestety podane przez OIP dane dotyczą całego Mazowsza. – Nie jesteśmy w stanie wyszczególnić tych danych na poszczególne powiaty – przyznaje Maria Kacprzak-Rawa, rzecznik prasowy Okręgowego Inspektoratu Pracy w Warszawie.

Jednocześnie dodała, że nieprawidłowości na pewno jest jeszcze więcej. – Część osób po prostu boi się konsekwencji. Dlatego, nawet jeśli są poszkodowani, to tego nie zgłaszają – ubolewa.

Na szczęście w tym elemencie jest duża poprawa. W porównaniu do okresu styczeń-czerwiec 2009 roku, ilość skarg wzrosła o 50 proc.

Pamiętajmy, że Okręgowy Inspektorat Pracy oferuje darmowe porady prawne. Można przyjechać do siedziby OIP na ul. Lindleya 16, pokój 501 i osobiście porozmawiać z prawnikiem od poniedziałku do piątku, w godz. 8.00 – 18.00. Można także zadzwonić pod numer tel. 22 583 17 27 lub napisać maila na adres kancelaria@warszawa.oip.pl.

– Osobiście polecam formę bezpośredniej rozmowy, ponieważ mnóstwo ludzi dzwoni i linia ciągle jest zajęta – poradziła Kacprzak-Rawa.

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.