Rośnie wiejska świetlica

Granica

Mieszkańcy Granicy mają powody do zadowolenia. Na ich terenie powstanie świetlica. Obiekt jest wznoszony w technice pasywnej. – Budowa postępuje w ekspresowym tempie – podkreślają urzędnicy z michałowickiego magistratu.

Świetlica wiejska w Granicy powstaje u zbiegu ulic Pruszkowskiej i Czeremchy. Nowy obiekt ma być wykorzystywany przez mieszkańców do wspólnych spotkań i imprez. Nie zabraknie też  ciekawych zajęć dla dzieci i dorosłych. – Budowa świetlicy postępuje w ekspresowym tempie. Konstrukcja jest już prawie gotowa, trwa montowanie zadaszenia obiektu. Wykonawca musi się spieszyć, bo terminy gonią – mówi Józef Kawiorski, kierownik Referatu Inwestycji i Remontów Urzędu Gminy Michałowice.

A co wejdzie w skład świetlicy? Na parterze znajdzie się duża wielofunkcyjna sala o powierzchni ponad 120 mkw., a obok kuchnia, toalety, szatnia oraz magazyn. Na poddaszu powstanie zaplecze techniczne budynku. Cały obiekt zostanie dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Do budynku będzie przylegał drewniany taras, a obszar wokół świetlicy zostanie zagospodarowany: pojawią się elementy małej architektury, chodniki, stojaki na rowery, miejsce postojowe dla samochodów. Teren będzie oświetlony, a dla podwyższenia bezpieczeństwa pojawią się kamery. Natomiast w budynku zostanie zamontowany alarm.

Gmina Michałowice na budowę świetlicy w Granicy wraz z zagospodarowaniem terenu wyda ponad 1,1 mln zł. – Budynek jest wznoszony w technologii pasywnej, co znacznie podniosło koszty budowy. Jednak zastosowane rozwiązania pozwolą na praktycznie bezkosztową eksploatacje. Panele fotowoltaiczne będą „produkować” więcej energii niż będzie potrzebna – zaznacza Józef Kawiorski. – Mamy nadzieję, że wydatki gminy się zmniejszą, ponieważ będziemy ubiegać się o pieniądze z rządowego programu Lemur – dodaje.

Co jeszcze, oprócz paneli fotowoltaicznych zostanie zamontowane w budynku? Obiekt będzie wyposażony w pompę ciepła i dostosowaną instalację grzewczą, która zadba o to, by w chłodne miesiące użytkownicy świetlicy w trakcie spotkań nie marzli. W budynku powstanie wentylacja mechaniczna – zapewni dostarczanie świeżego powietrza i usunięcie „zużytego” przy jednoczesnym odzyskaniu ciepła. Natomiast zamontowane drzwi i okna będą spełniać wszystkie wymogi obiektów pasywnych. Dzięki tym rozwiązaniom zużycie energii w trakcie eksploatacji budynku spadnie do minimum.

Kiedy budynek w Granicy będzie mogł służyć mieszkańcom? – Świetlica powinna być gotowa w II kwartale – twierdzi Kawiorski.

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.