Rok Sienkiewicza

Region

Sejmik Województwa Mazowieckiego ogłosił rok 2016 „Rokiem Henryka Sienkiewicza na Mazowszu”. To znakomita okazja, aby przypomnieć sobie twórczość pisarza.

Warto dodać, że nie tylko na Mazowszu, ale i w całym kraju mamy „Rok Sienkiewicza”. W grudniu Sejm podjął stosowną uchwałę w tej sprawie. Od lat z inicjatywą ustanowienia roku sienkiewiczowskiego występowali naukowcy, samorządowcy oraz muzealnicy.

W przypadku województwa mazowieckiego były dwie kandydatury do tytułu.  Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego w Warszawie wnioskowało, aby to Henryk Sienkiewicz był patronem roku 2016. Z kolei Urząd Miejski w Łochowie wysunął kandydaturę Heleny Paderewskiej, żony Ignacego Paderewskiego, jako uznanie za działalność społeczną prowadzoną na terenie Mazowsza.

Zespół ds. wyboru patrona roku 2016 na Mazowszu zdecydował, że tytuł ten przypadnie Henrykowi Sienkiewiczowi. Wybitny polski pisarz, wieszcz narodowy, który kształtował świadomość kolejnych pokoleń Polaków. W 1905 roku otrzymał Literacką Nagrodę Nobla za całokształt twórczości. Autor takich powieści jak „Ogniem i mieczem”, „Potop”, „Pan Wołodyjowski”, „Rodzina Połanieckich”, „Quo vadis”, „Krzyżacy”, „W pustyni i w puszczy”.

W 2016 roku będziemy obchodzić 170. rocznicę urodzin Henryka Sienkiewicza i 100. rocznicę jego śmierci. Swoją decyzję samorząd województwa mazowieckiego motywował koniecznością uhonorowania pisarza za zaangażowanie w działania podejmowane na rzecz odzyskania niepodległości.

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.