Rocznica aresztowania „Szesnastu”

Pruszków

27 i 28 marca przypada 74. rocznica aresztowania w Pruszkowie szesnastu Przywódców Polskiego Państwa Podziemnego. W najbliższą środę pod pomnikiem przy al. Armii Krajowej obędzie się uroczystość ku ich pamięci.

Do zatrzymania przez NKWD doszło w willi przy dawnej ulicy Pęcickiej w Pruszkowie, obecnie al. Armii Krajowej. Był to wynik podstępu. Przywódcy Polskiego Państwa Podziemnego mieli wziąć udział w rozmowach politycznych. – Mieli nadzieję, że pozwoli to na wejście reprezentantów przedwojennych partii demokratycznych do komunistycznego Tymczasowego Rządu RP, który w tym momencie był już uznany jako polskie władze przez polityków Wielkiej Trójki: J. Stalina, W. Churchilla i F. D. Roosevelta. Porozumienie się ze stroną sowiecką i polskimi komunistami miało pozwolić na przeprowadzenie demokratycznych wyborów, które wyłonią faktyczną reprezentację polskich obywateli i współudział w rządach – informuje Muzeum Dulag 121.

Zamiast rozmów było zatrzymanie. Delegat Rządu RP na Kraj Jan Stanisław Jankowski, komendant organizacji „NIE” gen. Leopold Okulicki, przewodniczący Rady Jedności Narodowej Kazimierz Pużak oraz Antoni Pajdak, Stanisław Jasiukowicz, Kazimierz Kobylański, Zbigniew Stypułkowski, Józef Chaciński, Franciszek Urbański, Adam Bień, Kazimierz Bagiński, Stanisław Mierzwa, Eugeniusz Czarnowski, Stanisław Michałowski i Józef Stemler oraz zatrzymany wcześniej w Milanówku Aleksander Zwierzyński stanęli przed sądem w Moskwie i zostali skazani na karę więzienia.

W najbliższą środę, 27 marca, o godz. 13:00 przy Al. Armii Krajowej 11 w odbędzie się uroczystość ku ich pamięci. Pod pomnikiem „Szesnastu” złożone zostaną kwiaty, zapłoną znicze. Do udziału w tym wydarzeniu zaprasza powiat pruszkowski.

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.

Komentarze 5

5 odpowiedzi na “Rocznica aresztowania „Szesnastu””

  1. Rysiu starszy pisze:

    Gdzie te czasy, kiedy w obchodach rocznicy tego wydarzenia brał udział Prezydent RP? Widać dobre zwyczaje minęły wraz z p. Komorowskim, a obecna ekipa rządząca jedynie wyciera sobie „twarze” patriotyzmem.

    • Grabarz pisze:

      Ktoś w tym pięknym i jakże praworządnym kraju nie może przeboleć, że nigdy nie został aresztowany ani internowany.

  2. Antyred pisze:

    Cześć i chwała Bohaterom!

  3. Grodziski Patryjota pisze:

    Cześć i Chwała Bohaterom !!!
    A na drzewach zamiast liści wisieć będą komuniści !

  4. historia pisze:

    Pamiętamy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły

Grill gazowy